Dożynki Prezydenckie w Spale

Trud polskiego rolnika jest fundamentem wolności, niepodległości, dobrej przyszłości całej Ojczyzny. Za ten trud wszystkim rolnikom z całego serca dziękuję – powiedział Bronisław Komorowski podczas niedzielnych Dożynek Prezydenckich w Spale. Pr

Prezydent dziękował rolnikom i ich rodzinom za całoroczny trud, pracę, za owoce ich mądrej, wytrwałej pracy, które będą służyć dobru całego narodu, dobru wspólnemu.
Uroczystości odbyły się na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu. Zaprezentowano przygotowane wieńce dożynkowe z różnych regionów Polski. Wystąpiły kapele i zespoły ludowe.
W przeddzień dożynek tradycyjnie odbył się konkurs Prezydenta RP na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięski wieniec będzie wyeksponowany w holu głównym Pałacu Prezydenckiego.
W każdym z ziaren zawartych w tych pięknych wieńcach z całej Polski jest cząstka trudu rolniczego, jest także cząstka marzenia o wsi polskiej, która się modernizuje, zmienia, z poszanowaniem dla tradycji, z oparciem o fundament doświadczeń poprzednich pokoleń, o ten fundament kultury narodowej – podkreślił prezydent w przemówieniu podczas uroczystości dożynkowych.
Jest wiele siły, jest wiele potencjału drzemiącego i wydobywającego się z polskiej wsi – ocenił Bronisław Komorowski. – To nie jest tylko potencjał gospodarczy, ale także potencjał postaw ludzkich. Podkreślił, że aby móc dziś skutecznie konkurować o szanse gospodarcze, narodowe, musimy być razem, musimy potrafić współpracować.

Prezydent dziękował tym, którzy potrafią skutecznie budować wspólnotę pracy, opartą o tradycję i stare, sprawdzone wzory rodem z poprzednich wieków. Wspomniał w tym kontekście m.in. grupy producenckie, spółdzielczość rolniczą, a także zorganizowane grupy biznesu wokół polskiej wsi.
Para Prezydencka otrzymała tradycyjny bochen chleba. – Mam nadzieję, że potrafimy go sprawiedliwie i mądrze podzielić, by starczyło go dla wszystkich – powiedział prezydent.

Wizyta Bronisława i Anny Komorowskich w Spale rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed kamieniem z tablicą poświęconą inicjatorowi spalskich dożynek, prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Wiązankę wręczyła prezydentowi aktorka Emilia Krakowska. Para Prezydencka spotkała się również z przedstawicielami spalskich organizacji pozarządowych i przespacerowała się Aleją Twórców Ludowych, gdzie swoje wyroby rękodzielnicze wystawali artyści z kilkunastu województw. Para Prezydencka otrzymała m.in. podkowę na szczęście od kowala i pierniki lubuskie.

W południe została odprawiona msza święta w Kaplicy Polowej AK z udziałem prezydenta i jego Małżonki. Mszy, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.

Źródło: www.prezydent.pl