Dożynki Prezydenckie 2015

W Spale w łódzkim 13 września zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1927 roku przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego odbędą się dożynki z udziałem obecnego Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Obchody święta dziękczynienia za plony rozpoczną się w Kaplicy Polowej AK uroczystą mszą święta w intencji rolników. Po zakończeniu nabożeństwa, w trakcie, którego poświęcono zostaną wieńce dożynkowe prezydent RP wraz z małżonką przejdą z korowodem dożynkowym na stadion Centralnego Ośrodka Sportu gdzie odbędą się główne ceremonie dożynkowe.

Tam też starostowie dożynek – Patrycja Ditterla- Kasperska ze wsi Przedwojów w województwie dolnośląskim i Jarosław Wanga z miejscowości Nędzerzew województwie wielkopolskim przekażą prezydentowi bochen chleba wypieczony z ziarna pochodzącego z tegorocznych zbiorów.

Dożynkom Prezydenckim w Spale towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych. Ponadto Miasteczko Regionów, w którym prezentowane będą uroki i osiągnięcia poszczególnych województw.
Jak co roku w przeddzień Prezydenckich Dożynek Prezydenckich odbędzie się Konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym biorą udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.

Dożynki Prezydenckie w Spale – 13 września 2015 r.
 
Godz. 10.20  Złożenie przez Parę Prezydencką wiązanki kwiatów przy kamieniu upamiętniającym Kamilę Skolimowską.
Godz. 11.30    Udział Pary Prezydenckiej we mszy świętej w Kaplicy Polowej AK.
Godz. 12.45  Przejście Pary Prezydenckiej z korowodem dożynkowym na miejsce Ceremoniału Dożynkowego.
Godz. 14.00  Udział Pary Prezydenckiej w Ceremoniale Dożynkowym (stadion COS).
Godz. 15.40   Zwiedzanie przez Prezydenta RP Miasteczka Regionów.