Dotację na ochronę gospodarstwa przed ASF. Do kiedy wnioski?

fot. mw

Producenci trzody chlewnej, którzy chcą zrealizować inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF będą mogli otrzymać pomoc finansową w wysokości do 100 tys. zł.

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do  26 listopada 2021 r. przyjmuje wnioski o dofinasowanie w ramach PROW 2014-2020 na inwestycje chroniące gospodarstwa utrzymujące świnie przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) – informuje resort rolnictwa.

Dofinansowanie można otrzymać między innymi na wykonanie ogrodzenia, utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji czy budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń, zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem

Dowiedzieliśmy się ,że pomoc stanowi refundację do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji. W przypadku ogrodzenia zwrotowi podlega do 80 proc. kosztów określonych według standardowych stawek jednostkowych, które wynoszą: 230 zł – koszt wykonania metra bieżącego ogrodzenia, 2100 zł – koszt wykonania bramy, 710 zł – koszt wykonania furtki.

Posiadanie ogrodzenia ochronnego co najmniej pomieszczeń, gdzie utrzymywane są świnie oraz budynków, w których przechowuje się paszę i ściółkę to element wzmocnionych środków bioasekuracji wynikających z przepisów UE  i jest jednym z warunków, który umożliwia przemieszczenie świń z gospodarstw zlokalizowanych w obszarach objętych ograniczeniami II i III (czerwona i różowa strefa) – poza te obszary – przypomina MRiRW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności