Dotacja dla rolników bije rekordy popularności

Zainteresowanie dotacją dla młodych rolników jest duże, w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim w pierwszym dniu przyjmowania wniosków został wyczerpany limit środków na ten rok.

We wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła dawno oczekiwany przez rolników nabór wniosków o przyznanie pomocy na Ułatwianie startu młodym rolnikom”, w ramach Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Jak poinformowała ARiMR, zainteresowanie rolników otrzymaniem dotacji jest duże.
– Cieszy mnie ogromne zainteresowanie, bo w naborze roku 2008/09, mimo dużej alokacji środków, zainteresowanie niestety było małe. Po pierwsze premia była niska i było szereg ograniczeń, które uniemożliwiały rolnikom podjęcie takiej decyzji – mówił we wtorek w TVP Info minister rolnictwa Marek Sawicki.
Poinformował, że w resorcie jest rozważana możliwość zwiększenia kwoty na ten cel na 2010 r. Według ministra zwiększenie dotacji z 50 do 75 tys. zł jest zasadne, gdyż wzrosły m.in. ceny maszyn. Dodał, że KE zwlekała z podjęciem decyzji w sprawie zwiększenia tej premii w naszym kraju, mimo że w UE maksymalny pułap wynosi 70 tys. euro.
W tym roku Agencja przeznaczy na pomoc dla młodych rolników 387 mln zł, czyli ok. 100 mln euro, co umożliwi przyznanie premii dla ponad 5,2 tys. rolników.
Ta unijna pomoc przeznaczona jest dla rolników, którzy nie ukończyli 40 lat i planują przejęcie gospodarstwa rolnego oraz prowadzenie działalności rolniczej na własny rachunek. Osoba, który zamierza starać się o tę premię musi posiadać wykształcenie rolnicze lub inne przygotowanie do zawodu oraz odpowiedni staż pracy w rolnictwie. Przepisy dopuszczają możliwość uzupełnienie wykształcenia w ciągu trzech lat od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy.
Dotacja przysługuje rolnikom, którzy mają gospodarstwo o wielkości co najmniej 10,15 hektara (średnia wielkość gospodarstwa w kraju). Natomiast osoby z województw, gdzie są małe gospodarstwa (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) mogą dostać pieniądze, mimo że ich gospodarstwo jest mniejsze niż średnia krajowa. Jednak w ciągu trzech lat muszą je do tej wielkości (10,15 ha) powiększyć.
Łagodniejsze zasady dotyczą także rozliczenia dotacji. Beneficjent będzie musiał oddać otrzymane pieniądze jedynie wtedy, gdy nie przedstawi faktur lub innych dokumentów księgowych potwierdzających wydatkowanie 70 proc. pomocy na inwestycje. Dotychczas musiał to zrobić do 31 stycznia następnego roku po zrealizowaniu inwestycji. Teraz ma na to 3 lata. W przypadku nieterminowego dostarczenia dokumentów, kara wynosi 15 proc. otrzymanej dotacji, a nie jak poprzednio 25 proc.
Na pomoc dla młodych rolników jest w budżecie PROW 420 mln euro. W ramach wcześniejszych naborów wsparcie przyznano ok. 6 tys. beneficjentom, na łączną kwotę 70 mln euro. Oznacza to, iż do końca 2013 r. jest do wydania jeszcze ok. 350 mln euro. W sumie kwota ta pozwoli na udzielenie dotacji dla ponad 18 tys. rolników podejmujących samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego – poinformowało ministerstwo.
Źródło: wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności