Dostosować termin stosowania nawozów azotowych do potrzeb roślin i warunków pogodowych

Zarząd Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dostosowanie rozporządzenia w sprawie  stosowania nawozów azotowych do faktycznych warunków klimatycznych i pogodowych panujących  w Polsce.

W opinii hodowców bydła i producentów mleka terminy stosowania nawozów azotowych w tym gnojowicy powinny być dostosowane do potrzeb roślin i warunków pogodowych w danym sezonie wegetacyjnym.

– Przykładem jest sytuacja z 2020 r„ kiedy przesunięto termin stosowania azotu wiosną z 1 marca na 15 lutego. Potwierdzeniem są wyniki doświadczeń prowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, gdyż dowiodły one, że wcześniejsze zastosowanie azotu wywołało istotny wzrost plonów roślin ozimych – mówi Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM.

Aktualny przebieg pogody z licznymi opadami i temperaturą powietrza utrzymującą się w ciągu dnia powyżej 10 st. C i brakiem przymrozków nocnych istotnie wydłuża sezon wegetacyjny.

– Uzasadnia to konieczność podjęcia natychmiastowej decyzji dotyczącej terminu stosowania nawozów azotowych jesienią. W związku z  tym wnioskujemy o wydłużenie terminu stosowania azotu np. do 30 listopada bieżącego roku – podsumowuje prezydent PFHBiPM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności