Doskonały udział w targach Agritechnica 2015

Zgłosiło się już 2.400 wystawców z 49 państw – Najbardziej znaczące targi techniki rolniczej na świecie – Udoskonalenia w dziedzinie Smart Farming – Specials – Międzynarodowy program fachowy.

(DLG). Jak wynika z informacji organizatora wystawy, Towarzystwa DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze), na międzynarodowe targi techniki rolniczej Agritechnica w Hanowerze, które odbędą się w dniach od 10 do 14 listopada 2015 r. (Dni Ekskluzywne 8 i 9 listopada) wpłynęło już ponad 2.400 zgłoszeń wystawców z 49 państw. Kierownik projektu Agritechnica, Freya von Czettritz, oświadczyła, że na Agritechnice 2015 reprezentowane będą wszystkie przedsiębiorstwa należące do światowej czołówki branży, prezentując tam swoje nowości i aktualne udoskonalenia. „Dotychczasowy wynik zgłoszeń jest w chwili obecnej na mniej więcej tym samym poziomie jak w przypadku rekordowej imprezy przed dwoma laty. W szczególności tak wczesne zapytania ze strony wystawców, ale również i gości, świadczą o dużym zainteresowaniu światowymi targami Agritechnica“, powiedziała Freya von Czettritz. Dla profesjonalnej uprawy roślin oczekuje się, że „nadchodząca jesień przyniesie znowu liczne nadające kierunek rozwoju innowacje“, powiedziała dalej von Czettritz. Jako decydująca platforma nowości Agritechnica 2015 dostarczy średnio- i długoterminowo nowych pozytywnych impulsów dla międzynarodowego rynku techniki rolniczej.
 
Rośnie udział zagranicy
Udział zagranicy nadal rośnie. W chwili obecnej dosięga on już 54 procent. Największa ilość spośród dotychczas zgłoszonych 1.280 wystawców zagranicznych pochodzi z Włoch (344 przedsiębiorstwa), Niderlandów (112), Turcji (92), Francji (91), Austrii (65), Polski (61), Chin (50), USA (46), Hiszpanii (42), Danii (41), Wielkiej Brytanii (40), Finlandii (38) i Kanady (36). Ponadto zgłoszone zostały oficjalne udziały zbiorowe z łącznie 20 państw. Towarzystwo DLG ocenia wysoki udział zagranicy jako wyraźny sygnał rosnącej globalizacji przedsiębiorstw i gospodarki rolnej wraz z jej światowymi powiązaniami. Przedsiębiorstwa traktują targi Agritechnica jako platformę dla zdobywania nowych rynków zbytu.
 
Światowa giełda nowości
Przyczyny tak ogromnego zainteresowania wystawców to według DLG z jednej strony wiodąca pozycja targów Agritechnica jako miejsca spotkań branży techniki rolniczej o dużej sile przyciągania dla profesjonalnych rolników, przedsiębiorców świadczących usługi dla rolnictwa i handlowców z całego świata. I tak przed dwoma laty na targach Agritechnica informacji zasięgnęło około 450.000 gości, w tym 107.000 z zagranicy. Drugiej przyczyny można upatrywać w tym, że Agritechnica to dla wystawców okno wystawowe nowości. Dlatego też dostosowują oni własne cykle innowacyjne do terminów targów, aby właśnie tu przedstawić swoje przeznaczone na światowy rynek nowości. Dochodzi do tego jeszcze doskonałe położenie Hanoweru z największym na świecie terenem wystawowym, który zapewnia optymalne warunki zarówno dla wystawców jak i dla gości targów. Również wysokiej klasy program fachowy z dużą ilością międzynarodowych imprez, jak kongresy, fora i konferencje prasowe sprawia, że Agritechnica uważana jest za najważniejsze forum przyszłości branży rolniczej. Tutaj przedstawiane są trendy techniczne a także omawiane wszystkie ważne problemy przyszłości rolnictwa oraz techniki rolniczej.
 
Nowe komponenty dla „Smart Farming“
Przed rolnictwem stoją ogromne wyzwania gdy chodzi o to, aby w sposób zrównoważony powiększać produkcję surowców, artykułów spożywczych i pasz. Jednym z najważniejszych wymogów jest przy tym znajomość warunków lokalnych jako czynnika produkcji – a więc wiedza na temat jakości gleby, zawartości składników odżywczych, dostępności wody, urodzajności, etc. – i odpowiedni dobór uprawianych roślin. Obejmujący szeroki zakres tematów „Smart Farming” oferuje tu cyfrowe alternatywy rozwiązań dla sensownego powiązania i interpretacji zbieranych danych. Jednak jak z takiej obfitości możliwych rozwiązań wybrać właśnie to, które zoptymalizuje indywidualny system zarządzania danego rolnika? Szukanie odpowiedzi na to pytanie to centralny punkt imprezy Agritechnica-Special „Digital Cropping: rozszyfrować warunki lokalne – zrozumieć plony“. Producenci prezentują tu odpowiednie technologie i systemy stwarzając jedyną w swoim rodzaju platformę informacyjną dla gości pozwalającą im na bezpośrednie porównanie systemów i ofert.
 
Nowość: „Major Crops Worldwide“
Technologia i wiedza to podstawowe komponenty produkcji roślinnej dotrzymującej kroku światowej konkurencji. Ryż, soja, trzcina cukrowa, bawełna, etc. pokrywają miliony hektarów na całym świecie, niemniej jednak dla zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na artykuły spożywcze, pasze i surowce odnawialne konieczne jest zwiększenie tych plonów. Rolnicy, doradcy i polityczni decydenci poszukują nowych dróg, prowadzących do zrównoważonego i efektywnego wzrostu produkcji roślinnej w swoich krajach. Poszukiwane są w szczególności najnowsze rozwiązania techniczne, strategie i doświadczenia z praktyki. Nowa impreza Agritechnica-Special „Major Crops Worldwide“ to doskonała okazja do wymiany zdań i doświadczeń z wystawcami i decydentami z licznych państw na temat odpowiednich możliwości rozwiązań.

„Systems & Components“
„Systems & Components“ to stworzony już po raz drugi sektor targów Agritechnica, będący międzynarodową platformą systemów, modułów, komponentów i akcesoriów dla techniki rolniczej i spokrewnionych gałęzi przemysłu. Goście targów będą tu mieli okazję do zapoznania się z nowościami z dziedziny silników, hydrauliki, osi, technik napędowych, kabin, elektroniki, części zamiennych i zużywalnych oraz z odpowiednim oprogramowaniem. Jednocześnie platforma ta otwiera różnorodne możliwości do prowadzenia dialogów ekspertów, rozmów kooperacyjnych i nawiązywania kontaktów.
 
Nowość: „Międzynarodowe Centrum Handlowców i Usługodawców“
Towarzystwo DLG, Federalny Związek Techniki Rolniczej i Budowlanej oraz europejska organizacja dachowa CLIMMAR organizują po raz pierwszy w ramach targów Agritechnica 2015 „Międzynarodowe Centrum Handlowców i Usługodawców“. W tym zintegrowanym centrum usług prezentują się między innymi kompetentne przedsiębiorstwa usługowe, reprezentujące takie segmenty rynku jak finansowanie, ubezpieczenia, logistyka, giełdy maszyn używanych, spedycja, procedury celne i usługi pozyskiwania personelu. „Międzynarodowe Centrum Handlowców i Usługodawców“ tworzy w ten sposób doskonałą platformę dla nawiązywania kontaktów na całym świecie, między innymi z potencjalnymi kupcami maszyn używanych. Nowością w roku 2015 będą rozmowy tematyczne, prowadzone codziennie w stylu talk-show, na przykład na temat ubezpieczenia maszyn albo formalności celnych związanych z eksportem używanych urządzeń technicznych.
 
Special „Werkstatt LIVE"
Dobra jakość usług i świetnie wykształceni fachowcy są istotnym warunkiem sprawnego funkcjonowania rynku techniki rolniczej. We współpracy z Federalnym Związkiem Techniki Rolniczej i Budowlanej w ramach kolejnej edycji imprezy Special „Werkstatt LIVE“ przedstawione zostaną wymagania wobec różnych stopni kwalifikacji mechaników maszyn rolniczych i budowlanych (uczeń, technik serwisu i mistrz) na przykładzie praktycznie demonstrowanych i komentowanych prac konserwacyjnych i adaptacyjnych wykonywanych na najnowocześniejszych maszynach. Ponadto kształcące w tym zawodzie placówki udostępnią tu obszerną ofertę informacyjną.
Towarzystwo DLG organizuje w tym roku po raz pierwszy własny dział kariery „Campus & Career“, położony pod dużym dachem drewnianym w pawilonach 33 i 35, gdzie poszukujący pracy i stawiający pierwsze kroki w zawodzie będą mogli uzyskać orientację zawodową w branży techniki rolniczej i w branży agrarnej. „Campus & Career“ łączy w sobie wszystko, co ma związek z zawodem, doskonaleniem zawodowym i karierą oraz z badaniami i nauką. Obok rekrutujących personel stoisk wystawców można tu znaleźć tradycyjne oferty jak Young Farmers Day, Campus i Porady DLG w zakresie kariery i zawodu. Program fachowy sektora „Campus & Career“ obejmujący scenę, czerwoną kanapę i powierzchnie reklamowe uzupełnia ofertę swoim szerokim i ciekawym programem, przeznaczonym nie tylko dla młodej kadry branży techniki rolniczej. Wystawcy sektora „Campus & Career“ mają ponadto możliwość prowadzenia osobistych rozmów z kandydatami w specjalnych pomieszczeniach „Campus & Career“-Lounge.
 
Forum przyszłości branży rolniczej: Wysokiej klasy międzynarodowy program fachowy
Wysokiej klasy program fachowy z dużą ilością międzynarodowych imprez jak kongresy, workshopy i fora sprawia, że targi Agritechnica uważane są za najważniejsze forum przyszłości branży rolniczej. Tutaj przedstawia się zarówno trendy techniczne jak i omawia wszystkie ważne problemy przyszłości rolnictwa i techniki rolniczej. I tak na międzynarodowej konferencji techniki rolniczej „LAND:TECHNIK – AgEng 2015“ organizowanej już 6 i 7 listopada przez Forum Wiedzy Stowarzyszenia Inżynierów Niemieckich VDI przedstawione i dyskutowane będą aktualne kierunki rozwoju oraz najnowsze wyniki badań. Po udanym starcie przed dwoma laty międzynarodowa seria imprez „Ag Machinery International – Access to emerging markets“ przyciągnie znowu uwagę licznych gości targów. W różnych dniach targów w centrum uwagi znajdą się kolejno rynki techniki rolniczej w Etiopii, Kazachstanie, Kenii, Polsce, Rumunii, Rosji, Ukrainie, Tanzanii i Białorusi. Zostaną przy tym naświetlone potencjały tych rynków, dostęp do nich, ramy finansowania i wymagania techniczne. W ramach sektora „Systems & Components“ po raz pierwszy odbędzie się impreza poświęcona rynkom komponentów, przy czym uwaga skoncentrowana będzie na państwach BRIC – Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach. Dużo uwagi przyciągnie ponadto Europejski Zjazd Młodych Rolników i Studentów, organizowany w ramach targów Agritechnica 2015 przez „Młode DLG“ wspólnie z krajowymi i międzynarodowymi partnerami.
Urozmaicony międzynarodowy program fachowy będzie ponadto oferowany na specjalnych forach, odbywających się w różnych halach wystawowych. Fora te prezentowane będą w językach niemieckim//angielskim/rosyjskim (tłumaczenie symultaniczne). Na łącznie pięciu forach przedstawiciele nauki, doradztwa, przemysłu i praktycznego rolnictwa prezentować będą codziennie aktualne trendy i ważne nowości w branży:

  • Forum 1 „Uprawa roślin" w hali 15
  • Forum 2 „Technika i zarządzanie" w hali 8
  • Forum 3 „Major Crops Worldwide" w hali 21 (w języku angielskim)
  • Forum 4: „Systems & Components“ w hali 16 (w języku angielskim)
  • Forum 5: „Campus & Career“ w pawilonie 33 pod dużym drewnianym dachem

 
Międzynarodowa giełda kontaktów „Match & Meet“
Na targach Agritechnica zorganizowana zostanie ponownie międzynarodowa giełda kontaktów „Match & Meet“ służąca inicjowaniu kooperacji i współpracy gospodarczej. Wystawcy i goście mogą już od września rejestrować się w trybie online zakładając własny profil i podając konkretny przedmiot poszukiwań lub swoją ofertę. Specjalny program porównuje następnie ze sobą podaż i popyt i proponuje pierwsze spotkanie na Agritechnice.
 
Nowość: International Visitors‘ Lounge w pawilonach World Expo
Centralnym miejscem spotkań dla przybyłych z całego świata gości targów Agritechnica 2015 będzie salon „International Visitors‘ Lounge“, położony w pawilonie 32 pod dużym drewnianym dachem (na południe od hali 26), w bezpośrednim sąsiedztwie dużego stoiska informacyjnego DLG. W salonie „International Visitors‘ Lounge” goście z kraju i zagranicy mogą spotykać swoich partnerów handlowych, prowadzić rozmowy na tematy zawodowe i planować trasę zwiedzania targów. Ponadto przygotowano tu bezpłatny dostęp do Internetu, co umożliwi odbiór poczty elektronicznej i stały kontakt z własnym przedsiębiorstwem oraz partnerami handlowymi na całym świecie.
 
Wielojęzyczna oferta informacyjna w Internecie
Towarzystwo DLG przygotowało w Internecie specjalną wielojęzyczną służbę informacyjną, umożliwiającą wszystkim zainteresowanym szybkie uzyskanie obszernej informacji o targach Agritechnica 2015. Aktualna oferta informacyjna zawiera między innymi informacje o wystawcach, serwisie podróżnym, o nowościach (od końca września/początku października) oraz międzynarodowym programie fachowym. W celu umożliwienia optymalnego planowania zwiedzania i dobrej orientacji na terenie targów od września dostępna będzie dodatkowa funkcja sporządzania własnej listy priorytetów i trasy zwiedzania poszczególnych hal wystawowych. Adres internetowy brzmi: www.agritechnica.com.