fbpx

Doroczne Walne Zgromadzenie Delegatów SM MLEKPOL

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL z Grajewa, producent marki Łaciatei Milko, podsumowała rok 2006 i przedstawiła plany gospodarcze na bieżący rok podczas corocznego Walnego Zgromadzenia Delegatów.

Rok 2006 był w szczególnie trudny dla producentów mleka w zakresie skupu surowca ze względu na obowiązujące kwoty mleczne oraz konsekwencje kar wynikających z tytułu ich przekroczenia. Ostatecznie za rok kwotowy 2005/2006 kary za nadprodukcję mleka w SM MLEKPOL osiągnęły ogólną wartość prawie 15,5 mln zł. Mimo ograniczonej kwotami produkcji mleka skup surowca w ubiegłym roku wyniósł 905 mln. litrów przy dynamice 101,3% w porównaniu do roku 2005. Jest to największa ilość skupionego mleka w historii spółdzielni MLEKPOL, ale również najwyższy skup ze wszystkich podmiotów skupujących mleko w Polsce – stanowi 10% kwoty krajowej. Spółdzielnia skupuje mleko do siedmiu swoich zakładów (w Grajewie, Kolnie, Zambrowie, Mrągowie, Augustowie, Sejnachi Bydgoszczy) z terenu czterech województw. I tak najwięcej mleka pozyskała od dostawców z województwa podlaskiego -601 mln. litrów (66,4% całości skup w 2006 roku), a następnie z warmińsko – mazurskiego 221 mln. l. (24,4%), kujawsko – pomorskiego – 34 mln. l. (3,7%), mazowieckiego – 3,7 % oraz wielkopolskiego – 3 mln. l. (0,4%). W 2006 roku do spółdzielni MLEKPOL surowiec sprzedało 12 243 producentów mleka. Ponad 82% surowca zostało skupione w odbiorze bezpośrednim.

Średnio statystyczny producent mleka sprzedał dla MLEKPOLu w roku 2006 – 76 tys. l. mleka. Dla porównania – średnio statystyczne gospodarstwo w Polsce zajmujące się produkcją mleka sprzedaje rocznie 34 tys. litrów surowca. Średnia cena zapłacona przez spółdzielnię rolnikom za mleko w 2006 ukształtowała się na poziomie średniej ceny mleka w UE i wyniosła 1,128 zł za litr (0,291 EUR).

Najwięksi dostawcy mleka do MLEKPOLU w 2006 roku w grupie gospodarstw indywidualnych to: Józef Jałbrzykowski z Garlina (862 tys. litrów) Adam Guzel ze Szpakowa (778 tys.), Marek Kozikowski ze wsi Czartosy (778 tys.), Paweł Maliszewski z Perkun (763 tys.) oraz Wojciech Strumiłowski ze wsi Łupki (750 tys.)W grupie gospodarstw wielotowarowych najwięcej surowca wyprodukował Kombinat Rolny Szestno (8 290 tys. litrów) oraz Agro Skandawa Aptyny (7 323 tys.) i Uni Agro Mazurowo (2 301 tys.).

Wiodącymi produktami spółdzielni są: sery, wyroby UHT, mleko w proszku odtłuszczone i masło. MLEKPOL produkuje również coraz więcej wyrobów świeżych: jogurtów, kefirów, maślanki i twarogów. Przypomnijmy, iż wiodące marki spółdzielni to Łaciate, Milko, Białe i Mrągowskie. Dla przykładu rocznie MLEKPOL produkuje 220 mln. litrów mleka UHT, dziennie jest to 600 tys. litrów.

Na unowocześnienie parku maszynowego oraz wdrożenie nowych technologii w roku 2006 spółdzielnia wydatkowała kwotę prawie 33 mln. zł. Zakupiono m.in. nową linię do pakowania i plastrowania sera do zakładu w Grajewie oraz sfinansowano nową linię serowarską o wydajności 1 mln. litrów na dobę w zakładzie w Mrągowie. Duże środki finansowe przeznaczone zostały na remonty, a szczególnie w zakładach MLEKPOLu w Sejnach i Augustowie na dostosowanie ich do kategorii A. Dzięki temu od 1 maja 2007 wszystkie zakłady MLEKPOLu mogą produkować wyroby na cały rynek unijny.

Spółdzielnia działalność gospodarczą za rok 2006 zamknęła zyskiem w kwocie 7,8 mln. zł. W 2007 roku MLEKPOL planuje zwiększenie skupu mleka do ilości 920 mln litrów oraz kolejne duże inwestycje, których wartość planowana jest na 116 mln. złotych. Pieniądze te przeznaczone będą m.in. na wdrożenie portalu korporacyjnego, budowę nowej hali produkcyjnej na dział konfekcjonowania sera oraz zakup nowej linii do plastrowaniai pakowania sera w Grajewie, uruchomienie nowej linii do twarogu w zakładzie w Zambrowie.

Prezes SM MLEKPOL Edmund Borawski przewiduje, że w roku 2007 spółdzielnia osiągnie wartość sprzedaży wyrobów własnych i usług w kwocie 1 mld. 630 mln. zł.
– Planowane ogromne inwestycje i modernizacje w każdym z zakładów naszej spółdzielni bez wątpienia zwiększą asortyment oferowanych produktów i podniosą ich jakość, bo oczekiwania klientów stale rosną – mówi Edmund Borawski, prezes SM MLEKPOL. Oczywiście za tym muszą iść koszty przeznaczone także na promocje naszych wyrobów. Nadal wspierać będziemy także naszych dostawców, by mogli podnosić jakość surowca do 98 % mleka dostarczanego w klasie ekstra. Od 1 czerwca 2007 roku spółdzielnia podniosła średnią cenę płaconą rolnikom za dostarczane mleko z 1,17 zł do 1,24 złotych.

źródło: Mlekpol
opr. MS

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Bayer - baner
Advertisement

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.