Dopłaty za realizację planów nawożenia

W przygotowanym przez MRiRW projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki rolnej znajduje się propozycja wprowadzenia w ramach Ekoschematu – praktyki korzystne dla klimatu, płatności rocznej na hektar użytków rolnych, na których rolnik zobowiąże się do opracowania i przestrzegania planu nawożenia z wykorzystaniem narzędzi FasST.

W wariancie podstawowym (bez wapnowania, w przypadku, gdy wynik próbek gleby nie wskazuje na potrzebę zastosowania wapnowania) wymagane będzie opracowanie i przestrzeganie planu nawozowego do powierzchni wszystkich gruntów rolnych w gospodarstwie, opartego na bilansie azotu oraz chemicznej analizie gleby określającej dawki składników pokarmowych (N, P, K oraz potrzeby wapnowania).

Natomiast wariant z wapnowaniem obejmuje zakres podstawowy rozszerzony o zastosowanie wapnowania, którego potrzeba wynika z przeprowadzonego w wyniku wariantu podstawowego badania gleby.

Na  tym etapie, jak zaznacza resort rolnictwa wysokość stawki płatności nie zostały jeszcze ustalone.

Zdaniem ekspertów MRiRW  działanie to przyczyni się do łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, a także wykorzystania zrównoważonej energii. Czy tak się stanie – czas pokaże …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności