fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłaty za realizację planów nawożenia

Dopłaty za realizację planów nawożenia

W przygotowanym przez MRiRW projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki rolnej znajduje się propozycja wprowadzenia w ramach Ekoschematu – praktyki korzystne dla klimatu, płatności rocznej na hektar użytków rolnych, na których rolnik zobowiąże się do opracowania i przestrzegania planu nawożenia z wykorzystaniem narzędzi FasST.

W wariancie podstawowym (bez wapnowania, w przypadku, gdy wynik próbek gleby nie wskazuje na potrzebę zastosowania wapnowania) wymagane będzie opracowanie i przestrzeganie planu nawozowego do powierzchni wszystkich gruntów rolnych w gospodarstwie, opartego na bilansie azotu oraz chemicznej analizie gleby określającej dawki składników pokarmowych (N, P, K oraz potrzeby wapnowania).

Natomiast wariant z wapnowaniem obejmuje zakres podstawowy rozszerzony o zastosowanie wapnowania, którego potrzeba wynika z przeprowadzonego w wyniku wariantu podstawowego badania gleby.

Na  tym etapie, jak zaznacza resort rolnictwa wysokość stawki płatności nie zostały jeszcze ustalone.

Zdaniem ekspertów MRiRW  działanie to przyczyni się do łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, a także wykorzystania zrównoważonej energii. Czy tak się stanie – czas pokaże …

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.