Dopłaty w systemie jakości QMP sposobem na poprawienie opłacalności hodowli

Hodowcy uczestniczący w systemie jakości QMP mogą liczyć na dodatkowe pieniądze do każdej krowy mamki i do opasa. Jednak QMP to nie tylko dodatkowe pieniądze, ale przede wszystkim wiedza o tym, jak lepiej zadbać o swoje stado i spełnić wymagania rynku.  

Polska jest liderem w zapewnianiu wysokiego dobrostanu zwierząt gospodarskich w Unii Europejskiej. Jako kraj członkowski wydajemy na ten cel największą kwotę ze Wspólnej Polityki Rolnej, przez co sukcesywnie podwyższamy standardy dobrostanu i zapewniamy najlepsze warunki chowu zwierząt. Zdaniem ekspertów dobrostan jest jednym z czynników warunkujących zrównoważoną produkcję mięsa. I tu warto podkreślić jakie korzyści daje rolnikowi zrównoważona produkcja wołowiny zgodnie z wymogami systemu QMP.

– To są cztery najważniejsze obszary – wymienia Jerzy Wierzbicki prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. – Środowisko, czyli redukcja emisji gazów o 15% przez 5 lat poprzez stosowanie specjalnych praktyk w tym m.in dodatków paszowych. Obniżenie zużycia antybiotyków o 50% i całkowita rezygnacja z antybiotyków stosowanych u ludzi. Poprawa profilaktyki oraz dobrostanu zwierząt i osiągniecie w ten sposób zmniejszenia liczby upadków bydła. I wreszcie aspekt ekonomiczny, czyli zmniejszenie liczby wypadków w gospodarstwie oraz przygotowanie biznes planu w formie pisemnej dla gospodarstwa – tłumaczy Wierzbicki.

Od tego roku ci, którzy przystąpią do systemu QMP, mogą liczyć na dodatkowe 250 zł do każdej krowy mamki i 130 zł do opasa.

Najpierw należy złożyć wniosek w jednej z firm certyfikujących. Później akredytowani i wyszkoleni inspektorzy odwiedzając gospodarstwo zweryfikują poszczególne punkty z listy kontrolnej. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dodatkowych dopłat muszą najpierw uzyskać certyfikat QMP, później uwzględnić to we wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe w ARiMR.

Termin składania wniosków upływa 1 lipca 2024 r. System QMP zwraca szczególną uwagę między innymi na dobrostan zwierząt i ochronę środowiska. To wymogi standardu, które wiele gospodarstw już teraz spełnia a inne spełnią bez większych trudności.

W Krajowym Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 przewidziano 1,4 mld euro na rekompensaty dla rolników, którzy podejmą działania na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt. Działania propagujące przystąpienie do systemu QMP, wspiera Fundusz Promocji Mięsa Wołowego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI