Dopłaty do produkcji nasion roślin strączkowych w planie strategicznym dla WPR

fot. K. Drozd

Z myślą złagodzeniu trudności występujących w sektorze roślin wysokobiałkowych na nasiona i zwiększeniu konkurencyjności sektora Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało w planie strategicznym do wspólnej polityki rolnej wprowadzenie wsparcia dochodów rolników związanego z wielkością produkcji do roślin wysokobiałkowych na nasiona.

Jak czytamy w uzasadnieniu, rośliny strączkowe wywierają korzystny wpływ na biologiczne i fizyko-chemiczne właściwości gleby i są ważnym elementem rolniczych działań adaptacyjnych i mitygacyjnych związanych ze zmianami klimatu. W szczególności, w warunkach polskich:

– dzięki symbiozie z bakteriami asymilującymi wolny azot atmosferyczny, wzbogacają glebę w ten składnik, co ma znaczenie zarówno ekologiczne, klimatyczne, jak i ekonomiczne,

– charakteryzuje je, jako jedną z nielicznych grup roślin uprawnych, dodatni bilans substancji organicznej w glebie,

– ich system korzeniowy rozluźnia warstwę podporną ułatwiając głębsze ukorzenienie się roślin następczych,

– wydzieliny korzeniowe łubinów uruchamiają uwstecznione związki fosforu, dzięki czemu może on być wykorzystywany przez następne gatunki w zmianowaniu,

– zwarty porost masy nadziemnej tych roślin silnie ocienia glebę sprzyjając aktywności życia biologicznego gleby.

Resort rolnictwa proponuje wprowadzenie jednolitej dla całego kraju pomocy w formie płatności rocznej na hektar do uprawy w plonie głównym roślin strączkowych objętych wsparciem tj. bób, groch pastewny, soja i łubin.

Wyłączone są ze wsparcia mieszanki roślin wysokobiałkowych z innymi np. zbożami. Jedynym warunkiem otrzymania wsparcia przez rolnika jest zbiór nasion.

Na to działanie w projekcie przewidziano 324,25 mln euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności