Dopłaty do produkcji nasion roślin strączkowych w planie strategicznym dla WPR

Z myślą złagodzeniu trudności występujących w sektorze roślin wysokobiałkowych na nasiona i zwiększeniu konkurencyjności sektora Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało w planie strategicznym do wspólnej polityki rolnej wprowadzenie wsparcia dochodów rolników związanego z wielkością produkcji do roślin wysokobiałkowych na nasiona.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Jak czytamy w uzasadnieniu, rośliny strączkowe wywierają korzystny wpływ na biologiczne i fizyko-chemiczne właściwości gleby i są ważnym elementem rolniczych działań adaptacyjnych i mitygacyjnych związanych ze zmianami klimatu. W szczególności, w warunkach polskich:

– dzięki symbiozie z bakteriami asymilującymi wolny azot atmosferyczny, wzbogacają glebę w ten składnik, co ma znaczenie zarówno ekologiczne, klimatyczne, jak i ekonomiczne,

– charakteryzuje je, jako jedną z nielicznych grup roślin uprawnych, dodatni bilans substancji organicznej w glebie,

reklama
Baner SUmi

– ich system korzeniowy rozluźnia warstwę podporną ułatwiając głębsze ukorzenienie się roślin następczych,

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

– wydzieliny korzeniowe łubinów uruchamiają uwstecznione związki fosforu, dzięki czemu może on być wykorzystywany przez następne gatunki w zmianowaniu,

– zwarty porost masy nadziemnej tych roślin silnie ocienia glebę sprzyjając aktywności życia biologicznego gleby.

Resort rolnictwa proponuje wprowadzenie jednolitej dla całego kraju pomocy w formie płatności rocznej na hektar do uprawy w plonie głównym roślin strączkowych objętych wsparciem tj. bób, groch pastewny, soja i łubin.

Wyłączone są ze wsparcia mieszanki roślin wysokobiałkowych z innymi np. zbożami. Jedynym warunkiem otrzymania wsparcia przez rolnika jest zbiór nasion.

Na to działanie w projekcie przewidziano 324,25 mln euro.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
reklama
Agrotech baner Kielce

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.