fbpx

Dopłaty do kredytów na zakup ziemi tylko dla rolników, którzy są faktycznie jej użytkownikami

 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi przeznaczone są tylko dla rolników, którzy są faktycznymi ich użytkownikami, prowadzą na nich zgodną z postanowieniami umowy kredytowej działalność rolniczą i złożyli wniosek o przyznanie do tych działek płatności bezpośrednich.

– Z analiz dokumentów składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że zdarza się, iż kto inny otrzymał kredyt preferencyjny na zakup gruntów, a kto inny występuje o przyznanie do nich dopłat bezpośrednich czy też płatności obszarowych w ramach PROW 2014–2020 (ONW; rolno-środowiskowo-klimatyczne; rolnictwo ekologiczne). Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – podkreśla ARiMR

Kredyt preferencyjny jest rodzajem linii kredytowej przeznaczonej dla konkretnej, uprzywilejowanej grupy Klientów na sfinansowanie określonych celów. Jest to finansowanie na szczególnych warunkach, zwykle tańsze niż standardowy kredyt, gdyż część jego kosztów ponosi Skarb Państwa. Aby starać się o kredyt preferencyjny trzeba spełnić określone kryteria.

Preferencyjność kredytów oferowanych rolnikom polega na stosowaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do oprocentowania lub kapitału. Pozwala to na uzyskanie niższych kosztów takiego kredytu, zarówno dzięki uregulowanej w rozporządzeniu Rady Ministrów wysokości marży, jak i maksymalnej wysokość prowizji i opłat, jakie mogą być pobrane przez bank w całym okresie kredytowania. Klient zawierając z bankiem umowę kredytową ma zagwarantowaną określoną kwotę pomocy, z jakiej może skorzystać w formie dopłat do oprocentowania lub kapitału. Kwota ta jest ustalana jednorazowo i nie zmienia się przez cały okres kredytowania, niezależnie od warunków rynkowych.

Finansowanie można przeznaczyć na zakup ziemi o przeznaczeniu rolniczym, określonym w planie zagospodarowania przestrzennego danej gminy. W sytuacji braku planu wymagane jest dostarczenie zaświadczenia z gminy informującego o braku planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy zmieniającej przeznaczenie nabywanego terenu. Po realizacji inwestycji, gospodarstwo nie może przekroczyć powierzchni 300 ha, a kwota kredytu nie może być wyższa niż iloczyn średniej ceny GUS (z uwzględnieniem klas bonitacyjnych) i liczby nabywanych hektarów.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.