Prowadzenie działalności gospodarczej w dotychczasowy sposób nie jest już opcją dla europejskich rolników i przedsiębiorstw, jeśli chcemy uniknąć załamania klimatu i trudności gospodarczych. Marsz sektora rolno-spożywczego w jedynie słusznym kierunku ochrony klimatu ma ułatwić fundusz sprawiedliwej transformacji.
Jak pisaliśmy w artykule : “Von der Leyen: Musimy zadbać o to, żeby rolnicy mieli za co żyć”, w środę 4 września przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła wyniki “Strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa w UE”, czyli instytucji będącej platformą rozmów pomiędzy Komisją a podmiotami związanymi z rolnictwem w UE.
Strategiczny Dialog dla uspokojenia gniewu rolników
O konkluzjach tego raportu pisze prasa światowa – między innymi włoski serwis Politico.
– Von der Leyen zwołała Strategiczny Dialog na temat Przyszłości Rolnictwa UE, w ramach którego powstał raport, aby odpowiedzieć na oburzenie rolników z powodu niskich dochodów i rosnących przepisów dotyczących ochrony środowiska przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Po jej apelu nastąpiły szybkie i brudne ustępstwa wobec lobby rolniczego, które rozgniewały organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska i postępowych prawodawców (podkreślenie – red.) – pisze Politico.
Kompromis pomiędzy rolnikami a ekologami
Raport “Strategicznego Dialogu” to kompromisowy wynik siedmiu miesięcy negocjacji między 29 organizacjami, często kompletnie różnymi jak np. Copa-Cogeca i Greenpeace. Kompromis, z którego rolnicy niekoniecznie muszą być zadowoleni.
Dopłaty dla najbardziej potrzebujących
Raport proponuje zmianę we Wspólnej Polityce Rolnej: dopłaty mają być kierowane przede wszystkim do małych gospodarstw, o niższych dochodach, “które najbardziej tego potrzebują”. Jednak nie mają być uzależnione od przestrzegania wymogów środowiskowych – dla rolników stosujących zrównoważone praktyki ma być oddzielny zestaw płatności.
Należy zachęcać dzieci do rezygnacji z mięsa
Zgodzono się co do tego, że spożycie mięsa należy ograniczać, a promować trzeba jedzenie roślin. Promocja ma być kierowana do dzieci, dla których “alternatywy roślinne” mają być “wyborem domyślnym”. Jednocześnie mają być stosowane zachęty podatkowe dla tych “alternatyw”.
Ograniczanie hodowli zwierząt
– Komisja zaproponowała terytorialne plany działania w celu zapewnienia sprawiedliwej transformacji w regionach o dużej koncentracji zwierząt gospodarskich (np. w Katalonii lub Niderlandach). Przewiduje to takie mechanizmy, jak programy dobrowolnego wykupu – w celu zmniejszenia liczby zwierząt – lub programy przekwalifikowania w celu przejścia na alternatywne systemy produkcji z naciskiem na młodych rolników – informuje Politico.
Zakaz hodowli w klatkach
Uczestnicy “Dialogu” zgodzili się, że Komisja powinna wprowadzić zakaz stosowania klatek hodowlanych, przy przyjęciu okresów przejściowych dla gatunków. Poparli też prawo o renaturyzacji, opowiadając się jednocześnie za “ustanowieniem funduszu odbudowy przyrody o bogatych zasobach” poza budżetem gospodarstw rolnych.
100 dni na przedstawienie konkretów
Ursula von der Leyen ma przedstawić konkrety planu ratowania europejskiego rolnictwa w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania nowej Komisji Europejskiej.
Hmm…