Dopłaty bezpośrednie, czas, start!

Trwa wypłata płatności bezpośrednich za 2014 r. W pierwszej kolejności pieniądze dostaną ci, którzy najbardziej ucierpieli w ubiegłym roku. Zarówno z powodu rosyjskiego embarga, ASF, jak i strat poniesionych w wyniku klęsk żywiołowych.

Już od początku grudnia, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę dopłat bezpośrednich za 2014 rok. Około 14,2 mld zł popłynie do 1,353 mln rolników, którzy wiosną złożyli wnioski. Pieniądze będą wypłacane do 30 czerwca 2015 roku. Do tej pory, do kieszeni 669 tys. rolników w ramach dopłat bezpośrednich za 2014 rok wpłynęło 2,36 mld zł.

Agencja stara się, aby w pierwszej kolejności płatności bezpośrednie otrzymali rolnicy, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiego embarga, ponieśli starty spowodowane afrykańskim pomorem świń, czy też w ich gospodarstwach powstały szkody wynikające z niekorzystnych zjawisk pogodowych lub klęsk żywiołowych. Trzeba też liczyć się z tym, że w przypadku, gdy gospodarstwo zostało wylosowane do przeprowadzenia kontroli na miejscu, dopłaty zostaną zrealizowane po zakończeniu tej kontroli.
Renata Struzik, źródło: ARiMR