Domownik rolnika. Kto to? Czy przysługuje mu ubezpieczenie KRUS?

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników nie określa bliżej pojęcia domownika. Kto jest domownikiem rolnika dla celów ubezpieczenia w KRUS i co ze świadczeniami?

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Przyjmuje się, że są to osoby powiązane z rolnikiem więzami rodzinnymi, jak również osoby związane z rolnikiem więzami o charakterze emocjonalnym, pozostające w faktycznym związku, np. w konkubinacie. Zainteresowana, choć na skutek rozwodu utraciła status małżonki rolnika, nie przestała być dla niego osobą bliską, spełniała wszystkie przesłanki domownika rolnika – orzekł Sąd Najwyższy.

W sprawie rozpoznanej przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15 marca 2023 r., sygn. akt I USK 155/22 prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego stwierdził ustanie ubezpieczenia społecznego rolników dla A. K. od dnia 18 września 2014 r.

reklama
Baner Corner

Sąd Okręgowy zmienił wskazaną wyżej decyzję i ustalił, że A. K. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników od 18 września 2014 r. Sąd okręgowy stwierdził, że KRUS bezzasadnie wyłączył A. K. z ubezpieczenia społecznego rolników, poczynając od dnia 18 września 2014 r., kierując się datą orzeczenia rozwodu. Przyjął, że po wydaniu wyroku rozwodowego A. K. nadal pracowała w gospodarstwie rolnym, a zatem podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników od dnia 18 września 2014 r.

reklama
Baner Samasz

Prezes KRUS złożył apelację od wyroku sądu okręgowego do sądu apelacyjnego, który ją oddalił. W uzasadnieniu wyroku sąd apelacyjny wskazał, że zainteresowana podlegała ubezpieczeniu 18 września 2014 r.

Sam fakt orzeczenia rozwodu nie przesądza o zaprzestaniu przez nią wykonywania działalności rolniczej i nie jest wystarczający do wyłączenia jej z ubezpieczenia społecznego rolników.

Wydanie wyroku orzekającego rozwód oznacza jedynie, że zainteresowana od daty 18 września 2014 r. nie spełniała kryteriów małżonki rolnika, czyli osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy art. 5 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (dalej: ustawa o KRUS). Choć zainteresowana utraciła status małżonki rolnika, to w spornym okresie spełniała przesłanki domownika rolnika, określone w art. 6 pkt 2 ustawy o KRUS. Ukończyła 16 lat, nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy i wprawdzie nie pozostawała z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym, niemniej jednak zamieszkiwała na terenie jego gospodarstwa rolnego oraz stale pracowała w tym gospodarstwie rolnym.

Prezes KRUS złożył skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego do Sądu Najwyższego. Jego zdaniem A. K. może podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jako domownik rolnika w okresie od 18 września 2014 r. do 19 stycznia 2015 r., mimo że w tym czasie nie spełniała ona ustawowych przesłanek do objęcia jej tym ubezpieczeniu gdyż nie była osobą bliską rolnikowi.

reklama
Baner SUmi

Stanowisko Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy nie przyjął skargi do rozpoznania. W uzasadnieniu postanowienia sąd wskazał, że zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zgodnie z którym ilekroć w ustawie jest mowa o domowniku – rozumie się przez to osobę bliską rolnikowi, która: ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników nie określa bliżej pojęcia „osoby bliskiej rolnikowi”. W orzecznictwie sądów przyjmuje się, że są to osoby powiązane z rolnikiem więzami rodzinnymi, jak również osoby związane z rolnikiem więzami o charakterze emocjonalnym, pozostające w faktycznym związku, np. w konkubinacie (orzekł tak np. Sąd Apelacyjny w Gdański z 30 września 2016 r., sygn. akt III AU 736/16, wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 31 maja 2017 r., sygn. akt III AUa 825/16).

Osoby bliskie rolnikowi to osoby mające z rolnikiem takie więzi osobiste, które wyjaśniają przyczynę wykonywania pracy na rachunek rolnika bez wynagrodzenia z tego tytułu. Za osoby bliskie rolnikowi można uznać przede wszystkim osoby zaliczane do członków najbliższej rodziny rolnika, a więc zstępnych (dzieci własne i przysposobione), wstępnych (rodzice) oraz rodzeństwo.

Do osób bliskich może być także zaliczona osoba pozostająca w konkubinacie z rolnikiem, a także inna osoba, która z powodu osobistych relacji łączących ją z rolnikiem (podobnych do tych, jakie łączą rodziców i dzieci, rodzeństwo) wykonuje nieodpłatną pracę w gospodarstwie rolnym.

Za osoby bliskie rolnikowi w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy o społecznym rolników zwykło się więc uznawać osoby mające z rolnikiem takie więzi osobiste (rodzinne lub quasi rodzinne), które wyjaśniają przyczynę wykonywania pracy na rachunek rolnika bez wynagrodzenia z tego tytułu.

W omawianej sprawie zainteresowana, chociaż utraciła status małżonki rolnika, to trudno uznać że przestała być dla niego osobą bliską w rozumieniu powołanego przepisu, tym bardziej, że w spornym czasie spełniała wszystkie przesłanki domownika rolnika, określone w art. 6 ust. 2 ustawy o ustawy o społecznym rolników.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

1 KOMENTARZ

  1. Nie domownikom, oraz dzieciom rolników nic się nie należy. Pamiętam że za czasów kartek na żywność nie należała nam się czekolada. Jako dziecko nie mogłam się z tym pogodzić. Teraz czepiają się KRUS.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI