Dom pasywny BASF wyrusza w podróż

MESH, skrót od Mobile Energy-Saving House czyli mobilny dom energooszczędny, firmy BASF wyrusza w trasę po Europie. Od końca marca do maja 2010 r. firma wyśle miniaturę domu pasywnego w podróż po Austrii, Słowacji, Czechach, Polsce, Danii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii i Włoszech. W Polsce będzie można go obejrzeć 13.04 w Krakowie na skwerze przy Galerii Krakowskiej oraz 15.04 w Warszawie przy Pałacu Nauki i Kultury (od ul. Emilii Plater).

Budynek o powierzchni 24 m2 i solidnej drewnianej konstrukcji przedstawia energooszczędne rozwiązania budowlane wykorzystujące produkty BASF i systemy proponowane przez klientów, np. pochłaniacze dźwięku, kolektory słoneczne i energooszczędne okna z tworzyw sztucznych. MESH rozpocznie swoją europejską trasę 30 marca w Wiedniu i zakończy ją 29 maja w Dreźnie (Niemcy).

Odwiedzający goście mogą zapoznać się z głównymi aspektami domu pasywnego: innowacyjną izolacją z produktów BASF takich jak Neopor® (EPS: polistyren do spieniana z dodatkiem grafitu) stosowany głównie do izolacji fasad oraz Styrodur® C, wytłaczane sztywne pyty z pianki polistyrenowej (XPS), które są wykorzystywane jako odporna na ściskanie i hydrofobowa izolacja cieplna np. płyt fundamentowych, płaskiego dachu i obrzeży.

Domy pasywne są nie tylko energooszczędne, lecz również mają wyraźnie lepszy mikroklimat wewnętrzny niż budynki tradycyjne. Obowiązująca obecnie dyrektywa UE określa standard budynków o zużyciu energii bliskim zero” jako przyszłą normę dla wszystkich nowych budynków. Styl budynku zwykle obejmuje bezszwowo izolowaną muszlę oraz wyrafinowany system wentylacji i odzysku ciepła. Zapotrzebowanie na energię jest niskie: dom pasywny, jak określił go Passivhausinstitut Darmstadt (Niemcy), ma resztkowe zapotrzebowanie na ciepło równe 15 kWh na metr kwadratowy rocznego ogrzewania, co odpowiada wartości grzewczej 1,5 litra oleju opałowego. Łączna ilość pierwotnej energii zużytej na dodatkowe ogrzewanie, ciepłą wodę i elektryczność nie może przekraczać rocznie 120 kWh na metr kwadratowy.

Źródło: BASF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności