fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDolnośląska Izba Rolnicza apeluje o zmiany legislacyjne ws. gruntów rolnych

Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje o zmiany legislacyjne ws. gruntów rolnych

Rolnicy z Dolnego Śląska apelują do Ministra rozwoju, Pracy i Technologii  o zmianę przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. 

Samorząd Rolniczy proponuje aby Art. 28 ust 4 miał brzmienie “Gospodarowanie nieruchomościami rolnymi w rozumieniu Kodeksu cywilnego, będących w zasobie samorządu gminnego, samorządu powiatowego, samorządu wojewódzkiego, klasy I,II, III, IV odbywa się na zasadach określonych w art. 24 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa’’.

– Grunty rolne będące w zasobie samorządu gminnego, samorządu powiatowego i samorządu wojewódzkiego stanowią  integralną cześć zasobów gruntów rolnych naszego państwa i powinny podlegać takim samym zasadom gospodarowania jak grunty rolne będące w zarządzie Skarbu Państwa. Zasady te określa art. 24 ust 1 pkt 1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu Państwa i powinny one dotyczyć  wszystkich gruntów rolnych  klasy I, II, III i IV będących w zarządzie  samorządów- mówi Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem samorządu rolniczego wyłączenie spod tych regulacji  gruntów rolnych niższych klas pozwoli samorządom na swobodne zarządzanie zasobem z jednoczesnym zapewnieniem ochrony gruntów rolnych cennych rolniczo.

Obecnie, jak podkreśla  izba rolnicza  mamy niekorzystną i szkodliwą sytuację, ponieważ grunty będące w zarządzie samorządów są bardzo często zbywane lub wydzierżawiane osobom niezwiązanym z rolnictwem.

Według DIR grunty rolne będą w zarządzie samorządów powinny przede wszystkim służyć powiększaniu istniejących gospodarstw rolnych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.