Dolistne dokarmianie kukurydzy – terminy, dawki i nawozy

Pierwszy raz dokarmiamy kukurydzę w fazie 5-8 liści. Drugi raz, po 10-14 dniach. Kolejne dokarmianie łączymy z opryskiwaniem na szkodniki.

reklama
Baner Amazone

Kukurydza w przeliczeniu na 8-12 t/ha suchego ziarna, wykorzystuje w okresie wegetacji (w kg): 200-300 azotu (N), 96-144 f3osforu (P2O5), 224-336 potasu (K2O), 80-120 wapnia (CaO), 60-90 magnezu (MgO) i 32-48 siarki (S), zaś z mikroelementów (w g): 600-900 cynku (Zn), 800-1200 manganu (Mn), 80-120 miedzi (Cu), 96-144 boru (B) i 8-12 molibdenu (Mo).

Kukurydza nie zawsze jest dokarmiana dolistnie, co wynika z ograniczonych możliwości dokonania oprysku na wyrośnięty łan roślin. Oprysk można  wówczas łączyć ze zwalczaniem szkodników: mszyc, ploniarki zbożówki i omacnicy prosowianki.

reklama
Baner Kioti

Przy oprysku w okresie wiosennym należy zwracać uwagę na wyższą zawartość w nawozie P i Zn, zaś później (intensywny wzrost i tworzenie kolb) K, B i Mn. Do sporządzanego roztworu można też dodać mocznik w stężeniu do 6 proc. oraz jedno- lub 7-wodny siarczan magnezu, w stężeniu do 3 lub 5 proc.

Najważniejszym mikroelementem jest cynk

Kukurydza jest szczególnie wrażliwa na niedobór Zn i na ogół korzystnie reaguje na dolistne dokarmianie tym składnikiem. Dotyczy to zwłaszcza  gleb z pH powyżej 6 oraz wysoką zasobnością w P, który może blokować przyswajalność Zn z gleby.

Niedobór Zn widoczny jest także na glebach z wysoką zawartością związków organicznych (torfy i mursze) oraz na glebach ciężkich (zwięzłych). Także chłód oraz wilgotna pogoda w okresie wegetacji ograniczają przyswajalność Zn z gleby.

We wczesnych fazach wzrostu (po wschodach) niedobór Zn objawia się bieleniem wierzchołków liści, w późniejszym okresie pojawiają się jasne pasy (smugi), po obu stronach nerwu głównego.

Większy deficyt  skutkuje też skróceniem międzywęźli, w wyniku czego rośliny karłowacieją, bowiem zakłócony jest  metabolizm azotowy i synteza auksyn (hormonów wzrostu). Mogą też nastąpić zaburzenia w rozwoju generatywnym, skutkujące opóźnieniem wyrzucania wiech i kwitnienia, zaś wytworzone nasiona są białawo-szare.

Dobre zaopatrzenie roślin w Zn stymuluje wzrost podłużny komórek, w tym pędu głównego, wpływa też na  lepszy rozwój korzeni. Dawka Zn w ilości 0,5-1,2 kg/ha (w 2-3 opryskach) powinna zaspokoić wymagania pokarmowe tej rośliny.

Bor niezbędny w okresie tworzenia kolb

Niedoborowym mikroelementem może być też B, zwłaszcza w glebach kwaśnych i alkalicznych. Poza tym jego deficyt występuje częściej w okresach z niedoborem wody oraz dużego usłonecznienia.

Typowym objawem  niedoboru B jest zniekształcenie stożków wzrostu i młodych liści, a także śluzowacenie korzeni bocznych i  włośnikowych. Bor odpowiada też za żywotność pyłku, co przekłada się na prawidłowe tworzenie kolb i nasion.

W odróżnieniu od Zn, którego niedobór  występuje częściej w początkowym okresie wzrostu, największe zapotrzebowanie na B, wykazuje ta roślina, na 2-3 tygodnie przed kwitnieniem wiech, choć przy dużym deficycie, także poza rym okresem.

Przy dolistnej aplikacji zaleca się w 2-3 opryskach 0,2-0,4 kg B/ha. Ważna jest też ilość  aplikowanego roztworu, bowiem nadmiar spływa z powierzchni liści do lejka pomiędzy łodygą a nasadą liścia, co może powodować oparzenia roślin.

Pierwszy oprysk należy przeprowadzić w fazie 5-8 liści, drugi po 10-14 dniach oraz trzeci łącznie z opryskiem owadobójczym.

Zawartość składników (w proc. wagowych) w wybranych nawozach dolistnych pod kukurydzę
Opr. Czesław Szewczuk
reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI