fbpx

Doładuj rzepak CARYXem

Nowy preparat firmy BASF – CARYX 240 SL, który był prezentowany podczas ostatniej – styczniowej konferencji prasowej firmy, otrzymał 2 lutego 2011 roku oficjalną rejestrację. Jest to nowy fungicyd do zastosowań w uprawach rzepaku. Zastosowany jesienią zwalcza suchą zgniliznę i czerń krzyżowych, a stosowanie wiosną powiększa zakres zwalczanych chorób o szarą pleśń.

Czego oczekują rolnicy od rzepaczanego fungicydu? By zwalczał wszystkie choroby rzepaku, szybko się wchłaniał w roślinie, dobrze przylegał do rośliny – bez konieczności stosowania adiuwantów. Nie powinien też być wrażliwy na warunki pogodowe, by np. nie zmywał go deszcz, który spadnie tuż po wykonaniu zabiegu. Musi mieć szeroki zakres temperatur stosowania, najlepiej już od tych najniższych. Powinien też być łatwy w użyciu, najlepiej płynny i w poręcznym opakowaniu. Przyjrzyjmy się, czy nowy fungicyd firmy BASF spełnia te oczekiwania.

Caryx 240 SL to nowy fungicyd do zastosowań w uprawach rzepaku. Preparat można stosować zarówno jesienią, jak i wiosną. Oddziałuje systemicznie i zapobiegawczo. W składzie Caryxu znajduje się 30 g/l metkonazolu i 210 g/l chlorku mepikwatu. Działanie metkonazolu na grzyby chorobotwórcze polega na hamowaniu biosyntezy ergosterolu. Dzięki temu, grzyby nie są w stanie wytworzyć błon komórkowych, w efekcie czego ich rozwój zostaje zahamowany.

Caryx można stosować powschodowo jesienią. Oddziałując na roślinę, preparat skraca szyjkę korzeniową, wzmacnia i rozbudowuje system korzeniowy. Podnosi to znakomicie mrozotrwałość.
Co ciekawe, zaletą preparatu w porównaniu z innymi preparatami triazolowymi jest działanie jako regulator wzrostu. Chlorek mepikwatu i metkonazol ograniczając biosyntezę giberelin, ograniczają wzrost wydłużeniowy rzepaku. Dzięki temu roślina jest w stanie przeznaczyć więcej energii na wytworzenie łuszczyn i masy ziaren.

Caryx dzięki dodatkom zmniejszającym napięcie powierzchniowe cieczy roboczej doskonale wchłania się w rośliny. Jak podkreśla producent, krople rozpylonego preparatu rozpływają się bardzo szybko po liściu. Po 2 minutach od zaaplikowania, preparat tworzy wodoodporny i niezmywalny film na powierzchni rośliny.

Zakres temperatur stosowania określono jako 5oC, gdzie działanie metkonazolu ograniczane jest poniżej 10oC a chlorku mepikwatu poniżej 5oC.

Preparat skutecznie – bezpośrednio i pośrednio (zwiększając odporność roślin) zwalcza suchą zgniliznę kapustnych (Phoma lingam), czerń krzyżowych (Alternaria brasicea) oraz szarą pleśń (Botrytis cinerea).

Zalecana ilość wody – 200/400 l/ha. Termin stosowania: faza jesienna – 4-6 liści, faza wiosenna 25-30 cm wysokości roślin.

Nowy fungicyd dostępny jest w poręcznych opakowaniach, które ułatwiają trzymanie dzięki dodatkowemu uchwytowi. Opakowania zaopatrzono też w odpowietrzniki, co znacznie ułatwia bezproblemowe opróżnianie butelek podczas przygotowywania mieszaniny zbiornikowej.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.