fbpx

Dokumenty w KRUS będą bardziej przystępne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dołączyła 15 listopada do sygnatariuszy „Deklaracji Prostego Języka”;  uroczyste podpisanie Deklaracji przez przedstawicieli 10 instytucji odbyło się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak czytamy w komunikacie KRUS, w imieniu której Deklarację podpisała prezes Kasy dr Aleksandra Hadzik, sygnatariusze „Deklaracji” zobowiązali się, że będą m.in.:

–  dążyć do tego, aby ich pracownicy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;

–  tworzyć standardy językowe i zachęcać pracowników do ich stosowania;

–  uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia;

–  wprowadzać rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagować je wśród innych.

Początki ruchu prostego języka w Polsce to działalność związana z upraszczaniem języka Funduszy Europejskich. Ruch ten rozpoczął się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, którego pracownicy zapoczątkowali działania na rzecz prostej komunikacji w 2010 r. Od 2018 rok w Departamencie Promocji Funduszy Europejskich Ministerstwia działa Wydział Wydawnictw, Promocji Prostego Języka i Dostępności.

Czy to działanie bezcelowe, zbędne, wyrzucanie pieniędzy? Wszyscy wiemy, jak trudno jest zrozumieć urzędowe pisma: pełne formułek prawnych, numerów i nazw nieznanych nam rozporządzeń i ustaw, urzędniczych zwrotów typu „odbiorca uprawniony” czy „osoba fizyczna” zmuszają nas do wielokrotnego czytania tego samego zdania, a i tak pozostawiają z poczuciem, że najpewniej nie załatwimy swojej sprawy za pierwszym razem, bo jednak nie zrozumieliśmy naprawdę o co chodzi.

Upraszczanie komunikacji urzędowej prowadzi do poprawy komfortu życia obywateli, którym wypełnianie formularzy urzędniczych nie sprawia trudności i nie zabiera zbyt dużo czasu; umożliwia korzystanie z możliwości oferowanych przez urzędy przez pomocy radców prawnych; pozwala na załatwienie spraw w urzędzie każdemu kto zna język polski.

Dotychczas „Deklarację prostego języka” podpisały 53 instytucje publiczne, wśród nich są oprócz KRUS również inne instytucje, z którym rolnicy mają styczność: GIS, ZUS, PZU, MRiRW, NFZ, KOWR, ARiMR, BGK, a także KPRM i KPRP.

Naszym zdaniem pierwsze efekty Deklaracji są już widoczne w obszarze spraw publicznych, choć wiele jeszcze wymaga poprawy.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.