fbpx

Dokrzewianie plantacji zbóż

Dokrzewianie plantacji zbóż jest niezbędne w plantacjach rzadkich, które nie rozkrzewiły się przed zimą. W nich wiosenna dawka nawożenia azotem będzie większa, ma za zadanie być uderzeniową i pobudzić rośliny do krzewienia.

Samasz loteria - baner

Wysoka dawka startowa azotu w słabo rozkrzewione zboża ma nie tylko odpowiedzieć na potrzeby pokarmowe zbóż, ale również zabezpieczyć pewną ilość składnika w glebie. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydają się nawozy zawierające obie formy azotu – działające szybko i wolniej.

Zobacz!!! Jak nawozić zboża w tym sezonie

Azot w glebie ulega procesom przemiany, a w zależności od zastosowanej formy nawozu jest on bardziej lub mniej dostępny dla roślin. Tempo rozpuszczania granul nawozu i przemieszczania się azotu w glebie zależy od jej uwilgocenia. Część azotu z nawozu zostaje pobrana przez rośliny i odpowiada bieżącym potrzebom – dokrzewianiu. Pozostała ilość zachowana jest glebie (zwłaszcza w początku wiosny, przy chłodniejszych warunkach) na późniejsze fazy rozwojowe. Uwydatnia się tu rola, jaką odgrywają wolniej działające formy azotu w nawozach.

W plantacjach rzadkich, które wymagają dokrzewienia w pierwszej dawce powinno podać się 50-70 proc. azotu, który planuje dostarczyć się w pszenicę ozimą. Dla takich plantacji w praktyce oznacza to aplikację ok. 70-100 kg N/ha.

Chcąc uzyskać efekt pobudzenia do krzewienia należy opierać się o nawozy, w których część składnika jest w formie azotanowej (N-NO3-), np. saletra amonowej, saletra wapniowo-amonowa lub saletrzak. Szybko działająca forma saletrzana oddziałując na gospodarkę hormonalną, pobudza rośliny do krzewienia, ale może osłabić ich mrozoodporność. Dlatego pod uwagę powinniśmy brać prognozę pogody. Warto wiedzieć, że w glebach kwaśnych lepiej jest pobierana forma saletrzana (N-NO3-), podczas gdy w glebach o odczynie obojętnym forma amonowa (N-NH4+).

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.