fbpx

Dofinansować również utylizację drobiu

Na wniosek producentów drobiu Podlaska Izba Rolnicza skierowała pismo do ministra rolnictwa z prośbą o zmianę zasad korzystania producentów rolnych z usług utylizacyjnych z dofinansowaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Samasz loteria - baner

W ocenie PIR lista zwierząt gospodarskich, do których ARiMR dofinansowuje koszty utylizacji  jest niepełna i już od dawna zachodzi konieczność dopisania drobiu do listy gatunków, za które Agencja pokrywa koszty zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych zwierząt. Rolnicy z Podlasia w piśmie do MRiRW podkreślają, że oprócz bydła, owiec, kóz, koni i świń – utylizacji poddawany musi być także padły drób.

– Naszym zdaniem brak właściwego dofinansowania w PROW na lata 2014 – 2020 jest dyskryminacją i lekceważeniem  producentów drobiu. Zapomniano nie tylko o większych fermach hodujących gęsi, kaczki czy indyki, ale też o dużych grupach drobiarskich, które np.  eksportują swoje produkty i muszą zapewnić odbiorcom zagranicznym jednorodny jakościowo produkt, na co są potrzebne spore fundusze. Natomiast w chwili obecnej to producenci ponoszą wszystkie koszty utylizacji – mówi Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej – W chowie zwierząt , w tym również drobiu nie można pominąć tematu osobników padłych, których śmierć nastąpiła w wyniku chorób, wad rozwojowych, jak również ze starości. Zdarzają się także przypadki urodzenia osobników martwych lub ubijanych z konieczności , co spowodowało szerokie zainteresowanie tematem zagospodarowania zwłok zwierzęcych, czyli ich utylizacją.

Źródło: PIR

 

Baner SDF
Baner webinarium konopie
Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.