fbpx
Strona głównaPozostałeDochody w rolnictwie holenderskim

Dochody w rolnictwie holenderskim

Dochód w rolnictwie holenderskim w 2006 r. wyniósł 9,5 mld euro, czyli był o 7% większy niż rok wcześniej. Jest to najwyższy roczny wzrost od 1997 r.


W żadnym kraju Unii Europejskiej wzrost ten nie był tak wysoki. W sektorze produkcji polowej dochody wzrosły o 1/3, w ogrodnictwie – o 4%, w w produkcji zwierzęcej – o 3%. Udział rolnictwa w produkcie krajowym zmniejszył się z 4% w 1986 r. do 2% w 2006 r. Wzrost dochodów w rolnictwie w 2006 r. nastąpił głównie ze względu na wzrost cen produktów rolniczych i znacznie wolniejszy wzrost cen środków produkcji. Ceny produktów rolniczych zwiększyły się o średnio o 6%, ale niektóre z nich wzrosły znacznie bardziej, np. ceny zbóż (o 32%) i ziemniaków (o 75%). Wśród 87 tys. holenderskich gospodarstw rolnych 12 tys. wyspecjalizowane było w produkcji polowej. Przyniosły one 13% ogółu dochodu uzyskanego z rolnictwa. Wzrost dochodu z rolnictwa nastąpił mimo niewielkiego (o 1%) spadku wielkości produkcji. Wielkość produkcji zwierzęcej zwiększyła się, mimo wystąpienia choroby niebieskiego języka. Produkcja mleka wzrosła o 2,7%, a jaj – o 3,5%. W Holandii bardzo szybko o 20% rocznie) zwiększa się pogłowie kóz. W 2000 r. było ich 98 tys. sztuk, a w 2006 r. – 188 tys.

(Agra Europe 2007, nr 2253, s. N/5)

W.M. N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.