Dochód z 1 ha przeliczeniowego po nowemu? Jak będzie liczony?

Zbyt wysoki dochód z hektara przeliczeniowego wynoszący wg GUS ponad 5 tys. zł to temat, który spędza rolnikom sen z powiek. Jest szansa na zmianę sposobu wyliczeń.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Rolnicy domagają się oni zmiany metodologii wykorzystywanej do obliczania dochodu z hektara przeliczeniowego. Wg nich obecna kwota jest odrealniona od rzeczywistości.

Szansa na zmianę sposobu wyliczeń

W połowie stycznia br. posłanka Agnieszka Kłopotek w imieniu rolników skierowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi interpelację, w której prosi o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące zasad obliczania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym

– Rolnicy, jako grupa społeczna w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych, sytuacji na rynkach rolnych i wsparcia państwa, podkreślają, że sposób obliczania dochodu z gospodarstw indywidualnych powinien być jak najbardziej przejrzysty, obiektywny i zrozumiały – pisze Kłopotek.

reklama
Baner SUmi

Metodologia obliczania dochodu z hektara przeliczeniowego?

Posłanka Kłopotek skierowała do resortu rolnictwa 5 następujących pytań w sprawie zmiany metodologii obliczania dochodu z hektara przeliczeniowego z KRUS, ale niestety, otrzymała odpowiedź tylko na jedno. Jednak jak się okazuje, odpowiedź, którą otrzymała, jest dość wymijająca, ale dająca nadzieję na zmianę.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

W odpowiedzi na zadane pytania wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski przyznał jedynie, że „zmiana metodologii wyliczenia wskaźnika przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego była przedmiotem prac Zespołu ds. pogłębionego przeglądu metodologii oraz zastosowania przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach z 1 ha przeliczeniowego:

Co więcej, Krajewski dodał, że w dyskusji uczestniczyli nie tylko przedstawiciele GUS-u i MRiRW, ale również:

  • Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • Krajowej Rady Izb Rolniczych,
  • Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Jak podkreślił wiceminister resortu rolnictwa, aktualnie analitycy GUS-u przygotowują raport z prac powyższego Zespołu, po którego publikacji możliwe będzie udzielenie odpowiedzi na zadane przez posłankę Kłopotek w interpelacji pytania, które publikujemy poniżej:

  1. Jakie kryteria i wskaźniki są uwzględniane przy obliczaniu przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym?
  2. Jakie źródła danych są wykorzystywane do kalkulacji, w tym, czy uwzględnia się zmienne takie jak wielkość gospodarstwa, rodzaj upraw czy hodowli?
  3. Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie bardziej transparentnego i zrozumiałego systemu informowania rolników o metodologii wyliczeń dochodu?
  4. Jakie działania są podejmowane, aby ułatwić rolnikom dostęp do informacji na temat swoich praw i obowiązków związanych z obliczaniem przeciętnego dochodu?
  5. Czy ministerstwo planuje konsultacje społeczne z rolnikami oraz organizacjami rolniczymi w celu dopracowania zasad obliczania przeciętnego dochodu?

Zatem na zmiany przyjdzie rolnikom jeszcze trochę poczekać, a i tak nie wiadomo, czy one w ogóle nastąpią.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.