fbpx
Strona głównaCenyRynek owoców i warzywDobre zbiory warzyw gruntowych w 2020

Dobre zbiory warzyw gruntowych w 2020

Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że produkcja warzyw gruntowych w Polsce w 2020 roku wzrosnąć może o 6% r/r do 4,1 mln t.. To dobra informacja dla plantatorów , o ile wzrost produkcji przełoży się też na dobre ceny za dostarczone do skupów warzywa.

Choć poprawa wilgotności gleb w czerwcu przyczyniła się do wzrostu masy warzyw, to deficyt wody w pierwszym okresie wegetacji utrudniał zarówno ich zasiewy, jak też wschody. Dodatkowo w przypadku pomidorów gruntowych, przymrozki wymusiły konieczność ponownych nasadzeń. Z tego powodu tylko w ich przypadku  można się spodziewać nieznacznego spadku produkcjimówi Mariusz Dziwulski z Zespołu Analiz Sektorowych Banku  PKO BP.

W ocenie bankowych analityków największy wzrost oczekiwany jest w przypadku zbiorów cebuli i kapusty (po ok. 8% r/r). Choć , jak podkreślają eksperci ostateczny poziom produkcji warunkowany będzie dalszym przebiegiem warunków pogodowych.

Samuel Skrzysz

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.