Dobre wyniki w handlu zagranicznym

Polska branża rolno – spożywcza utrzymuje wysoką pozycję w handlu na arenie międzynarodowej. Potwierdzają to wstępne wyniki handlu artykułami rolno – spożywczymi za osiem miesięcy bieżącego roku, jak podaje ministerstwo rolnictwa.

W okresie styczeń – sierpień br. wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych za granicę wyniosła ogółem 12,6 mld EUR i wzrosła o 12,7% w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku (11,2 mld EUR). Wartość importu wzrosła w tym czasie o 3,4 %, tj. z 8,8 mld EUR do 9,1 mld EUR. W efekcie dodatnie saldo w roku bieżącym osiągnęło poziom 3,5 mld EUR wobec 2,4 mld EUR w okresie 8 miesięcy roku ubiegłego, co oznacza wzrost o blisko 50%.
Wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych w ramach Unii Europejskiej wyniosła 9,8 mld EUR, co oznacza wzrost w skali roku o 13,6 % i udział w handlu rolno-spożywczym na poziomie 77,7%. Zakupy z krajów UE osiągnęły wartość 6,3 mld EUR i były wyższe niż rok wcześniej o 2,6%. Dodatnie saldo w handlu w ramach UE wyniosło za 8 miesięcy br. 3,5 mld EUR i było o 40% wyższe niż rok temu (2,5 mld EUR).
(mat)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności