fbpx

Dobre wyniki finansowe BASF w trzecim kwartale

Dzięki stabilnej sytuacji finansowej w pierwszej połowie roku, firma BASF osiągnęła dobre ogólne wyniki finansowe w trzecim kwartale. Poprawiły się wyniki sprzedaży o 8%, dając łączną kwotę 19 miliardów euro głównie za sprawą wyższych wolumenów sprzedaży. Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wyniósł niespełna 2.1 miliarda euro, co dało o 5 punktów procentowych więcej niż w trzecim kwartale 2011 roku. Wyższe koszty poniesione w seg- mentach Agricultural Solutions oraz Oil & Gas przełożyły się na niższy zysk w przemyśle chemicznym (który obejmuje segmenty: Chemicals, Plastics, Performance Products oraz Functional Solutions).

Dr Kurt Bock, Przewodniczący Zarządu BASF SE podczas prezentacji wyników finansowych skomentował obecną sytuację: Po raz kolejny prognozy dla gospodarki światowej nie poprawiły się w minionym kwartale, a niepewna sytuacja na międzynarodowych rynkach kapitałowych to zjawisko, które nadal się utrzymuje. Wzrost gospodarczy w Chinach w okresie trzeciego kwartału 2012 roku znowu spowalnia w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Dostrzegamy ustabilizowanie się sytuacji na obecnym poziomie, natomiast widmo ożywienia rynku jest kwestią odległą“.

Firma BASF skorygowała niektóre ze swoich oczekiwań dotyczących gospodarki światowej (poprzednia prognoza w nawiasach):

– Wzrost PKB 2.2% (2.3%),
– Wzrost produkcji przemysłowej 2.8% (3.4%),
– Wzrost produkcji chemikaliów 2.9% (3.5%),
– Średni kurs euro / dolar – 1,30 dolara za euro,
– Średnia cena ropy w wysokości 110 dolarów za baryłkę w 2012 roku.

BASF nie przewiduje poprawy koniunktury w gospodarce światowej lub wzrostu popytu w branży chemicznej w czwartym kwartale 2012 roku. “Wciąż jednak naszym celem jest dążenie do przekroczenia rekordowego poziomu sprzedaży oraz zysku operacyjnego (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych z roku 2011” – komentuje Bock. Prognoza ta jest realna ze względu na wznowienie produkcji ropy naftowej w Libii oraz dzięki dobrym wynikom finansowym w branży środków ochrony roślin. Zysk w branży chemicznej nie osiągnie jednak takiego poziomu, jak w roku ubiegłym. “W tak niekorzystnej aurze staramy się skoncentrować na naszych mocnych stronach oraz rozszerzać działalność, będziemy również kontrolować koszty oraz kontynuować optymalizację procesów biznesowych.” – dodaje Bock. Na przykład, na początku tego tygodnia firma Wintershall z grupy BASF podpisała porozumienie ze Statoil ASA w sprawie znaczącego rozszerzenia produkcji ropy naftowej i gazu w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Ponadto dzięki planowanemu przejęciu amerykańskiej firmy Becker Underwood, Inc, firma BASF stanie się jednym z czołowych światowych dostawców technologii biologicznego zaprawiania nasion i biologicznej ochrony upraw. Program strategicznego doskonalenia STEP, który firma BASF rozpoczęła w listopadzie 2011 roku, czyni znaczne postępy. Program STEP tworzy ponad 100 projektów, które mają sukcesywnie obniżać koszty stałe i podnosić marże. Po zakończeniu programu w 2015 roku, firma oczekuje rocznych wzrostów zysków na poziomie 1 mld euro.

W segmencie Chemicals wyniki sprzedaży osiągnęły znacznie wyższy poziom w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Stało się tak głównie dzięki wysokim obrotom grupy Styrolution, pozytywnej sytuacji na rynku walutowym oraz wyższemu wolumenowi sprzedaży. Znacznie zmniejszył się zysk ze względu na spadające marże oraz zamknięcie kilku zakładów petrochemicznych.
W Europie obroty wzrosły o 12% w stosunku do trzeciego kwartału 2011 roku. Dzięki nieprzerwanej produkcji ropy naftowej w Libii wolumeny sprzedaży segmentu Oil & Gas wzrosły znacząco. Obroty w segmencie Chemicals również znacząco wzrosły, w dużej mierze z powodu odpowiednio zoptymalizowanej oferty. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych odnotował duży wzrost, dzięki wyższym przychodom segmentów Agricultural Solutions oraz Oil & Gas – na poziomie 1.4 mld euro, co stanowi wzrost w skali “rok do roku” o ponad 214 mln euro.
Na terenie Ameryki Północnej zanotowano 9% spadek obrotów w dolarach oraz wzrost na poziomie 3% w walucie europejskiej. Taki stan rzeczy wynika z korzystnej sytuacji na rynku walutowym oraz popytem przekładającym się na wyższe wolumeny sprzedaży w segmencie tworzyw sztucznych. Jednak niższe ceny osłabiły wzrost obrotów. Zyski w tym regionie były o 72 mln euro niższe niż w tym samym kwartale 2011 roku i wyniosły 229 milionów euro. Stało się tak głownie za sprawą niezaplanowanych zamknięć petrochemicznych zakładów produkcyjnych.
W porównaniu z tym samym okresem w 2011 roku, obroty w Azji spadły o 6 punktów procentowych w walutach lokalnych, natomiast wzrosły o 5% w walucie europejskiej. Korzystna sytuacja na rynku walutowym skompensowała spadek cen sprzedaży. Wolumeny sprzedaży w tym regionie wzrosły głównie dzięki znaczącym wzrostom wielkości sprzedaży w segmencie Chemicals. Dochody zmalały o 23 mln euro i wyniosły 236 mln euro pomimo dużych przychodów działu Poliuretanów. Spowodowane było to głównie wyższymi kosztami amortyzacji nakładów inwestycyjnych i wzrostem wydatków na badania i rozwój.
Obroty w Ameryce Południowej, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie wzrosły o jeden punkt procentowy w lokalnych walutach oraz o 3% w walucie europejskiej. Za sprawą wysokich wolumenów sprzedaży oraz pozytywnych skutków sytuacji na rynku walutowym, segment Agricultural Solutions w znaczący sposób przyczynił się do wzrostu obrotów w tym regionie. Natomiast dział Katalizatorów oraz cały segment Oil & Gas odnotowały spadki obrotów. Zyski były o 13 mln euro niższe niż w tym samym kwartale 2011 roku i wyniosły 157 milionów euro głównie za sprawą niższych zysków płynących z segmentu Oil & Gas.
Źródło: BASF

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.