fbpx

Dobre tempo Agencji

Agencja dotrzymała słowa. Takiego tempa realizacji dopłat w Polsce jeszcze nie było. Rolnicy otrzymali już 4,9 mld zł z tytułu płatności obszarowych, ONW, cukrowej oraz do owoców miękkich i pomidorów.

W grudniu płatności obszarowe przekazano dla ponad 860 tys. rolników. Plan założony w listopadzie przewidywał, że płatności bezpośrednie za 2008 r. zostaną wypłacone w grudniu około 850 tys. rolników. Dopłaty obszarowe w pierwszej kolejności przelewane były na konta bankowe rolników z 89 powiatów dotkniętych tegoroczną suszą. Wypłatę dopłat bezpośrednich za 2008 r. Agencja rozpoczęła w poniedziałek, 1 grudnia ub. r. i może je realizować, zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi do 30 czerwca 2009 r. W sumie ponad 1,419 miliona polskich rolników z tytułu dopłat bezpośrednich i uzupełniających za 2008 rok dostanie około 9,3 mld zł.

Wypłacanie dopłat ONW, wspierających prowadzenie działalności rolniczej na trenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, ARiMR rozpoczęła w połowie listopada, czyli o dwa tygodnie wcześniej niż w latach poprzednich. Do tej pory dopłaty te przekazano na konta bankowe ponad 391 tys. rolników, którzy otrzymali z tego tytułu ponad 625 mln zł. O dopłaty ONW ubiegało się w 2008 roku około 755 tys. rolników.

Płatności cukrowe za 2008 r. Agencja przekazała ponad 34 tys. plantatorów buraków cukrowych. Na ich konta bankowe trafiło ponad 216 mln zł. O płatność cukrową ubiegało się w 2008 roku około 60 tys. rolników. Całkowita koperta finansowa przeznaczona na płatności cukrowe za 2008 r. wynosi około 498,2 mln zł.

Od 1 grudnia ub. r. ARiMR realizuje także dwa nowe rodzaje płatności wprowadzone w 2008 r. Pierwsza z nich to płatność do pomidorów, przysługująca tym rolnikom, którzy złożyli w 2008 roku wnioski o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz w roku gospodarczym 2006/2007 dostarczyli, na podstawie odpowiednich świadectw dostawy owoców i warzyw, pomidory do przetworzenia. Dotychczas Agencja przekazała z tego tytułu na konta bankowe 887 rolników ponad 12,1 mln zł. W 2008 roku o płatności do pomidorów ubiegało się w sumie około 2 tys. rolników, a koperta finansowa przeznaczona na te płatności wynosi w sumie 22,8 mln zł.

Nowością są również płatności do powierzchni, na których uprawiane są maliny i truskawki przeznaczone do przetworzenia. Aby otrzymać takie dopłaty, rolnik musiał przede wszystkim dostarczyć do ARiMR umowę na przetworzenie truskawek czy malin zawartą przez rolnika z zatwierdzonym przez ARiMR zakładem przetwórczym lub zobowiązanie do dostarczenia owoców miękkich. Umowa z przetwórcą takich owoców mogła być również zawarta w imieniu rolnika przez reprezentującą go organizację producentów owoców i warzyw albo przez zatwierdzonego przez ARiMR skupującego owoce miękkie. Do tej pory Agencja przelała na konta bankowe blisko 4 tys. rolników ponad 5,1 mln zł z tytułu dopłat do uprawy truskawek i malin na cele przemysłowe. Limit środków przewidzianych na takie dopłaty za 2008 r. wynosi nieco ponad 65 mln zł.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym cukrowych, za 2008 r. można było składać w biurach powiatowych od 15 marca do 15 maja, a ostateczny termin minął 9 czerwca. Złożenie wniosku w terminie od 16 maja do 9 czerwca skutkowało zmniejszeniem o 1% kwoty płatności za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Opr. i foto: Wrp.pl
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.