fbpx
Strona głównaPozostałeDobre tempo Agencji

Dobre tempo Agencji

Agencja dotrzymała słowa. Takiego tempa realizacji dopłat w Polsce jeszcze nie było. Rolnicy otrzymali już 4,9 mld zł z tytułu płatności obszarowych, ONW, cukrowej oraz do owoców miękkich i pomidorów.

W grudniu płatności obszarowe przekazano dla ponad 860 tys. rolników. Plan założony w listopadzie przewidywał, że płatności bezpośrednie za 2008 r. zostaną wypłacone w grudniu około 850 tys. rolników. Dopłaty obszarowe w pierwszej kolejności przelewane były na konta bankowe rolników z 89 powiatów dotkniętych tegoroczną suszą. Wypłatę dopłat bezpośrednich za 2008 r. Agencja rozpoczęła w poniedziałek, 1 grudnia ub. r. i może je realizować, zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi do 30 czerwca 2009 r. W sumie ponad 1,419 miliona polskich rolników z tytułu dopłat bezpośrednich i uzupełniających za 2008 rok dostanie około 9,3 mld zł.

Wypłacanie dopłat ONW, wspierających prowadzenie działalności rolniczej na trenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, ARiMR rozpoczęła w połowie listopada, czyli o dwa tygodnie wcześniej niż w latach poprzednich. Do tej pory dopłaty te przekazano na konta bankowe ponad 391 tys. rolników, którzy otrzymali z tego tytułu ponad 625 mln zł. O dopłaty ONW ubiegało się w 2008 roku około 755 tys. rolników.

Płatności cukrowe za 2008 r. Agencja przekazała ponad 34 tys. plantatorów buraków cukrowych. Na ich konta bankowe trafiło ponad 216 mln zł. O płatność cukrową ubiegało się w 2008 roku około 60 tys. rolników. Całkowita koperta finansowa przeznaczona na płatności cukrowe za 2008 r. wynosi około 498,2 mln zł.

Od 1 grudnia ub. r. ARiMR realizuje także dwa nowe rodzaje płatności wprowadzone w 2008 r. Pierwsza z nich to płatność do pomidorów, przysługująca tym rolnikom, którzy złożyli w 2008 roku wnioski o przyznanie jednolitej płatności obszarowej oraz w roku gospodarczym 2006/2007 dostarczyli, na podstawie odpowiednich świadectw dostawy owoców i warzyw, pomidory do przetworzenia. Dotychczas Agencja przekazała z tego tytułu na konta bankowe 887 rolników ponad 12,1 mln zł. W 2008 roku o płatności do pomidorów ubiegało się w sumie około 2 tys. rolników, a koperta finansowa przeznaczona na te płatności wynosi w sumie 22,8 mln zł.

Nowością są również płatności do powierzchni, na których uprawiane są maliny i truskawki przeznaczone do przetworzenia. Aby otrzymać takie dopłaty, rolnik musiał przede wszystkim dostarczyć do ARiMR umowę na przetworzenie truskawek czy malin zawartą przez rolnika z zatwierdzonym przez ARiMR zakładem przetwórczym lub zobowiązanie do dostarczenia owoców miękkich. Umowa z przetwórcą takich owoców mogła być również zawarta w imieniu rolnika przez reprezentującą go organizację producentów owoców i warzyw albo przez zatwierdzonego przez ARiMR skupującego owoce miękkie. Do tej pory Agencja przelała na konta bankowe blisko 4 tys. rolników ponad 5,1 mln zł z tytułu dopłat do uprawy truskawek i malin na cele przemysłowe. Limit środków przewidzianych na takie dopłaty za 2008 r. wynosi nieco ponad 65 mln zł.

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym cukrowych, za 2008 r. można było składać w biurach powiatowych od 15 marca do 15 maja, a ostateczny termin minął 9 czerwca. Złożenie wniosku w terminie od 16 maja do 9 czerwca skutkowało zmniejszeniem o 1% kwoty płatności za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Opr. i foto: Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.