fbpx

Dobre rozwiązania dla mieszkańców polskiej wsi

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 6 lutego w ramach przeglądu resortów, odbyło się spotkanie premier Beaty Szydło z ministrem Krzysztofem Jurgielem oraz ministrem środowiska Janem Szyszko.

Minister Krzysztof Jurgiel przedstawił priorytety Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na 2017 rok. W zakresie współpracy międzynarodowej za najistotniejsze uznał prace dotyczące przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020, a także rozpoczęte już konsultacje na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Konsultacje są ważnym etapem unijnej dyskusji. Polskie propozycje dotyczą wyrównania warunków konkurencji i równego traktowania rolników, a także utrzymania w pełni wspólnotowego charakteru WPR.
Priorytetowo traktowane będą również działania dotyczące udostępniania rynków zbytu. Minister przypomniał, że w 2016 roku uzyskaliśmy dostęp do 27 nowych rynków dla naszych produktów rolno-spożywczych.

Samasz loteria - baner

W sprawie poprawy konkurencyjności gospodarczej minister Jurgiel zapowiedział realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich. Realizowany będzie także Program rozwoju głównych rynków rolnych, którego celem jest podejmowanie działań umożliwiających rozwój w naszym kraju klarownego sektora rolno-żywnościowego. Do połowy bieżącego roku uruchomione zostaną wszystkie działania Programu Rozwoju Obszarów wiejskich 2014 – 2020. Prowadzone też będą dalsze prace na rzecz wzmocnienia pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym.

Kontynuowane będą również prace dotyczące optymalizacji administracji rolnej. W szczególności w zakresie utworzenia Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz konsolidacji służb działających w zakresie bezpieczeństwa żywności.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest obecnie w trakcie przejmowania nadzoru właścicielskiego nad 21. spółkami skarbu państwa. Minister zapowiedział, że resort przeprowadzi analizę kosztów i zysków ich działalności. Na tej podstawie będą podejmowane decyzje o możliwościach ewentualnej konsolidacji spółek Skarbu Państwa.

– W 2016 roku dzięki pracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziliśmy przepisy, które chronią polską ziemię przed wykupem. Ustawa, która weszła w życie w maju ubiegłego roku wprowadza jasne zasady sprzedaży ziemi, a także pozwala na zatrzymanie niekorzystnego trendu w strukturze agrarnej kraju. Przede wszystkim jednak stanowi wsparcie dla rolników i ich rodzin. Prawo ma służyć obywatelom, właśnie dlatego głównym zadaniem resortu rolnictwa w 2017 roku będzie wprowadzanie dobrych rozwiązań dla mieszkańców polskiej wsi. To m.in. objęcie szerszej grupy rolników ubezpieczeniami, dopłaty do prowadzonej działalności oraz powstanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Po raz pierwszy za rozwój obszarów wiejskich będzie odpowiadał cały rząd w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – ten kompleksowy program uwzględnia zrównoważony rozwój obszarów wiejskich oraz nowoczesnego rolnictwa. Konsumenci chcą kupować polskie produkty, naszym celem jest więc rozwój rynku rolnego i wzmocnienie konkurencyjności naszego rolnictwa. Chcemy, aby polskie wyroby były dostępne nie tylko w kraju, ale też za granicą – podsumowała przegląd resortu rolnictwa premier Beata Szydło

Źródło: KPRM

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.