fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyDobre czasy dla producentów wołowiny

Dobre czasy dla producentów wołowiny

Zdaniem ekspertów z Agencji Rynku Rolnego, obecna sytuacja na rynku sprzyja odbudowie pogłowia rzeźnego i produkcji wołowiny w Polsce. Wpływ na to mają relacje cen mleka, a także odchodzenie w krajach piętnastki” od płatności powiązanych z produkcją. Specjaliści przewidują, że w tym roku w Polsce produkcja wołowiny wzrośnie z 377 do 395 tys. ton. N”

Eksperci z ARR podkreślają, że opłacalność chowu bydła zaczęła się poprawiać już od momentu wejścia Polski do UE. Ponadto stopniowe odchodzenie w krajach piętnastki” od płatności powiązanych z produkcją ograniczyło zapotrzebowanie na bydło do opasu z Polski, a zwiększyło na mięso wołowe. Jednocześnie w ciągu 2008 r. ceny mleka uległy głębokiemu obniżeniu, co przy rosnących cenach żywca zachęca do odchowu cieląt. Czynniki te sprzyjają odbudowie pogłowia bydła rzeźnego.

Agencja podaje, że w grudniu 2008 r. w kraju było 5,6 mln sztuk bydła ogółem, tj. o 2,9% więcej niż przed rokiem i o 7,0% więcej niż tuż po akcesji. W tym czasie pogłowie cieląt zwiększyło się odpowiednio o 3% i o 15%, a młodego bydła o 4% i o 18%. Ocenia się, że wzrostowe tendencje będą kontynuowane również w roku bieżącym niezależnie od zmian w pogłowiu krów. W połowie 2009 r. pogłowie bydła ogółem może liczyć 5,9 mln sztuk i będzie wyższe nić w połowie 2008.

Powolny, ale stały wzrost liczby oraz ciężaru ubijanych zwierząt przyczynia się do zwiększenia produkcji mięsa wołowego. Jest ona stymulowana popytem ze strony państw UE, gdzie ceny są znacznie wyższe niż w Polsce. W 2008 r. krajowa produkcja wołowiny wyniosła 377 tys. (w w.b.c.), o ponad 2% więcej niż w 2007 roku i o 18% więcej niż w 2004.

Przewidywany popyt ze strony krajów UE i wysokie ceny żywca oraz relacje do cen mleka prawdopodobnie przyczynią się do utrzymania dotychczasowych trendów w produkcji mięsa. Uwzględniając zmniejszanie pogłowia krów w II połowie br. przewiduje się, że w całym 2009 r. Produkcja wołowiny w Polsce może wynieść 390-395 tys. t – twierdzą eksperci z ARR.

Opr. MS/Wrp.pl Źródło: ARR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.