fbpx
Strona głównaTechnikaDobrać rodzaj zabezpieczenia do warunków na polu

Dobrać rodzaj zabezpieczenia do warunków na polu

Maszyny uprawowe zawsze pracują w trudnych warunkach i z dużym obciążeniem, dlatego niebagatelną rolę producenci przykładają do zabezpieczeń przeciw przeciążeniom, w które wyposażane jest obecnie każde tego typu narzędzie.

Zabezpieczenie elementów roboczych to jedno, ale poszczególne rozwiązania będą się od siebie różniły ze względu na koszt maszyny i wygodę w eksploatacji. Zasadniczo najwygodniejsze będą zabezpieczenia typu non-stop, jednak przy zakupie maszyny będą też droższe (w przypadku zabezpieczeń hydraulicznych nawet znacznie) od zabezpieczeń śrubowych. Jak wyglądają poszczególne rozwiązania i z czym trzeba się liczyć stając przed wyborem różnych rodzajów zabezpieczeń?

Zabezpieczenia śrubowe

Te, jako najtańsza opcja, wykorzystywane są przez niemal każdego producenta w pługach, gruberach czy głęboszach. W tym przypadku ząb roboczy lub korpus płużny po natrafieniu na przeszkodę ścina ustawioną w poprzek śrubę zabezpieczającą (o ile oczywiście osiągnie odpowiednią siłę wyzwalania) i odchyla się do tyłu. Nieco inaczej system zabezpieczenia śrubowego wymyślili inżynierowie firmy Kuhn; tutaj kierunek siły wyzwalania pokrywa się z kierunkiem położenia śruby, dzięki czemu ta nie zakleszcza się w otworze.

Zaletą zabezpieczeń śrubowych jest przede wszystkim o wiele niższy koszt produkcji narzędzia niż w przypadku zabezpieczeń typu non-stop. Tego typu zabezpieczenia to także niższa masa narzędzia, a więc zalet jest całkiem sporo. Zabezpieczenia śrubowe to rozwiązanie idealne, o ile nie mamy do czynienia z zakamienionymi polami. W takim przypadku mogą stać się prawdziwym przekleństwem przez konieczność nieustannego wysiadania z ciągnika w celu przywrócenia korpusu z powrotem do pozycji roboczej…

Zabezpieczenia non-stop

W przypadku zabezpieczenia sprężynowego po najechaniu na przeszkodę sprężyna (w zależności od maszyny) jest ściskana lub rozciągana. Bardzo dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że po pierwsze mamy już do czynienia z zabezpieczeniem bez przerwy, a więc nie musimy każdorazowo po przekroczeniu siły wyzwolenia opuszczać ciągnika (narzędzie dzięki sprężynie samo wraca do pozycji roboczej po ominięciu przeszkody), drugą zaś to, że rozwiązanie jest stosunkowo proste, bezawaryjne i daje wiele możliwości; mamy tutaj zarówno do czynienia z systemami umożliwiającymi ruch w jednej płaszczyźnie (podobnie jak w przypadku zabezpieczeń śrubowych) jak i w wielu płaszczyznach; dobrym przykładem może być tutaj agregat Amazone Centaur z systemem 3D, w którym zęby odchylają się w trzech płaszczyznach. Zabezpieczenia sprężynowe bywają też stosowane w bronach talerzowych (chociaż tutaj prym wiodą elastomery), stanowiąc jednocześnie podzespół odpowiadający za docisk talerza do gleby (np. Lemken Rubin).

Dużą skutecznością w zabezpieczaniu elementów roboczych przed uszkodzeniem mają zabezpieczenia resorowe stosowane z powodzeniem przez firmę Kverneland, ale i przez polskich producentów, jak choćby Agro-Masz czy Unię; siła wyzwalania jest tutaj regulowana poprzez liczbę piór resora i w ten sposób istnieje możliwość dostosowania zabezpieczenia do warunków glebowych. Tego typu rozwiązanie to dobry kompromis pomiędzy ceną a skutecznością.

Najbardziej zaawansowane zabezpieczenia – hydrauliczne – korzystają z siłownika hydraulicznego na każdym korpusie połączonego z akumulatorem hydrauliczno-gazowym, którego rolą jest utrzymanie siły wyzwalania ustalonej za pomocą zaworu ciśnienia. Rozwiązanie to jest najbardziej zaawansowane, a co za tym idzie, najdroższe. Jego niezaprzeczalną zaletą jest jednak możliwość płynnego ustalania siły wyzwalania, dzięki czemu można je błyskawicznie dostosować do warunków glebowych. Pługi z tego rodzaju zabezpieczeniem należą do najcięższych (siłownik hydrauliczny na każdy korpus pługa) i występują we flagowych modelach wielu producentów (np. pługi Poettinger Nova, Kuhn Master NSH czy Maschio Unico NSH).

Przemyśleć decyzję

Decyzję o wyborze poszczególnego rodzaju zabezpieczeń w naszej maszynie będą oczywiście determinowały warunki, w jakich pracujemy. W przypadku kiedy na naszych polach nie ma lub prawie nie ma kamieni, warto postawić na najprostsze i zarazem najtańsze warianty; zabezpieczenie hydrauliczne dla 3-skibowego pługa może oznaczać dopłatę nawet kilkunastu tys. zł. Z kolei na glebach ciężkich i mozaikowych z dużą ilością kamieni, pomimo solidnej dopłaty, może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Łukasz Wasak

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.