fbpx

Do uczestników strajków chłopskich

Poniżej prezentujemy list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów uroczystych obchodach 36. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

Baner Kuhn

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów 36. rocznicy podpisania
porozumień rzeszowsko-ustrzyckich
w Tuchowie

Panie Burmistrzu!
Członkowie Społecznego Komitetu Organizacyjnego!
Sygnatariusze porozumień rzeszowsko-ustrzyckich!
Uczestnicy strajków chłopskich!
Szanowni Państwo!

Strajki chłopskie, których efektem było podpisanie przed 36 laty porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, a później rejestracja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, stanowią ważny wątek polskiej historii. Ta rocznica przypomina, że wolną, niepodległą Ojczyznę w znacznym stopniu zawdzięczamy mieszkańcom wsi. To właśnie tutaj, w tym regionie, chłopski protest przybrał ogólnonarodowy wymiar.

Treścią tamtych wydarzeń była jednocząca Polaków solidarność. W strajkach okupacyjnych w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie wzięło udział kilka tysięcy rolników z różnych wiejskich środowisk i wielu rejonów kraju. W ten sposób połączyli oni swoje wysiłki z mieszkańcami miast. Komunistyczne władze mogły się przekonać, że sojusz robotniczo-chłopski – wytwór ich ideologicznej propagandy – rzeczywiście istnieje, ale ma postać prawdziwej międzyludzkiej solidarności i patriotycznej więzi łączącej najważniejsze grupy polskiego społeczeństwa. Ta jedność stała się potężną siłą, która ugodziła w podstawy komunistycznego reżimu. Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie otworzyły drogę do fundamentalnych przemian w naszej Ojczyźnie – i wspólnie z porozumieniami z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia-Zdroju są chlubnym dziedzictwem w historycznej pamięci Polski i Europy.

Baner Kioti
SDF baner

Protestujący rolnicy stanowczo upomnieli się o sprawy ważne dla wsi i o wartości, od których zależy polska tożsamość. Uświadomili społeczeństwu, że sprawa chłopska jest sprawą narodową. W konsekwencji strajków rolnicy wywalczyli gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności oraz zrównanie w prawach gospodarzy indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym. Efektem ich zwycięskich zmagań stały się również ważne swobody religijne. Chłopska troska o wiarę, ojcowiznę i Ojczyznę wytyczyła podwaliny ustrojowe, na których także dzisiaj ufundowana jest nasza wolność, tradycja, zasady demokratyczne i swobodna przedsiębiorczość.

Jesteśmy winni wdzięczną pamięć wszystkim, którzy wywalczyli te osiągnięcia. Jak co roku, dla uczczenia rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, gromadzą się Państwo w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej – jednym ze szczególnych miejsc na duchowej mapie Polski południowo-wschodniej. Razem z Państwem składam hołd bohaterom wydarzeń sprzed 36 lat i proszę Opatrzność o opiekę nad polską wsią i Rzeczpospolitą.

Serdecznie gratuluję wyróżnionym zaszczytnymi odznaczeniami. Wyrażam uznanie organizatorom dzisiejszej uroczystości i wszystkim, którzy poprzez swoją tu obecność pielęgnują pamięć o polskiej historii. Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.