fbpx

Do 300 tys. zł na odtworzenie produkcji rolnej. Nabór wniosków tuż po Nowym Roku

Środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej po wystąpieniu w gospodarstwie klęsk żywiołowych lub ASF można będzie otrzymać z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach kolejnego naboru wniosków, który ruszy 2 stycznia i potrwa do 29 grudnia 2023 r.

Baner Kuhn

Kryteria uprawniające do starania się o przyznanie wniosków są takie same jak w obecnym naborze, który trwa do 30 grudnia 2022 r. : o dofinansowanie można się ubiegać gdy szkody w gospodarstwie, np. w sprzęcie, uprawach rolnych albo zwierzętach gospodarskich, powstały w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z dwóch poprzednich lat. Straty muszą wynosić przynajmniej 30 proc. średniorocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda.

Pod uwagę można wziąć również pięć lat poprzedzających rok wystąpienia szkody, jednak w tym przypadku pomija się lata o najwyższej i najniższej produkcji. Z kolei jeśli w gospodarstwie wystąpi ASF, o pomoc mogą starać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. W tym przypadku strata także powinna wynosić co najmniej 30 proc. trzody chlewnej posiadanej przez rolnika.

Maksymalna pomoc, jaką można otrzymać w ramach tego wsparcia w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Poziom dofinasowania nie może przekroczyć jednak 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację danej inwestycji.

Rekompensaty z tytułu szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych można przeznaczyć na odtworzenie składników gospodarstwa, które uległy zniszczeniu. I tak np. jeśli zniszczona została maszyna rolnicza, można otrzymać dofinansowanie na jej odkupienie, z tym że musi to być nowa maszyna; jeśli np. huragan zniszczył sad, pieniądze powinny zostać przeznaczone na odtworzenie uszkodzonych nasadzeń.

Baner Kioti
SDF baner

Inaczej jest w przypadku ASF: inwestycje realizowane z dofinansowaniem nie mogą być związane z produkcją świń.

Wartość szkody musi oszacować komisja powołana przez wojewodę, a zakres kosztów podlegających refundacji musi być zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych.

Wnioski przyjmować będą biura powiatowe ARiMR; dokumenty aplikacyjne znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/arimr/dokumenty-aplikacyjne—typ-operacji-inwestycje-odtwarzajace-potencjal-produkcji-rolnej-w-ramach-poddzialania-wsparcie-inwestycji-w-odtwarzanie-gruntow-rolnych-i-przywracanie-potencjalu-produkcji-rolnej-zniszczonego-w-wyniku-klesk-zywiolowych-niekorzystnych-zjawisk-klimatycznych-i-katastrof-prow-2014-2021

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.