fbpx

Do 100 tysięcy zł. mogą otrzymać rolnicy na ochronę trzody chlewnej przed ASF. 

Od 28 grudnia ARiMR rozpocznie nabór wniosków na wsparcie ochrony trzody chlewnej przed afrykańskim pomorem świń (ASF) –wsparcie mogą otrzymać rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń.

Przy pomocy dofinansowania w wysokości do 100 tys. zł. w formie refundacji do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji,  można m.in.  

Samasz loteria - baner

utworzyć lub zmodernizować nieckę dezynfekcyjną;  

wyposażyć gospodarstwo w urządzenie do dezynfekcji; zbudować lub przebudować magazyn do przechowywania słomy dla świń;  

zakupić silos na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonać roboty związane z jego posadowieniem;  

wykonać przebudowę czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach; 

wykonać ogrodzenie chlewni.   

Ponieważ wspomniany nabór jest prowadzony w ramach wsparcia Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” , poddziałania 5.1 „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętych PROW 2014–2020, z pomocy finansowej w ramach tego naboru mogą również skorzystać spółki wodne lub ich związki, w których rolnicy posiadający grunty rolne stanowią większość, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników.  

W tym przypadku przysługuje dofinansowanie w wysokości do 1 miliona zł. – za te pieniądze można zrealizować na przykład akup sprzętu do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny, czy też wykonać roboty na urządzeniach melioracji wodnych w celu zabezpieczeniu gospodarstw przed skutkami suszy lub powodzi, takich jak np.  remont rowu melioracyjnego, budowa progu piętrzącego, prace na sieciach drenarskich. Także w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.  

Wnioski należy składać do oddziału regionalnego ARiMR, osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem nadanym w placówce pocztowej bądź elektronicznie na agencyjną skrzynkę podawczą ePUAP. 

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.