fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychDo 1 stycznia Polska wyeksportowała dwa razy więcej zbóż poza Unię Europejską...

Do 1 stycznia Polska wyeksportowała dwa razy więcej zbóż poza Unię Europejską rok do roku

Jak podał serwis e-WGT za danymi Komisji Europejskiej, poza Unię Europejską od początku sezonu, tj. 1 lipca do 1 stycznia trafiło już 1,61 mln ton zbóż i chociaż to czwarty wynik w UE, to do czołówki nam trochę brakuje.

E-WGT wskazuje, że ostatni tydzień starego roku był słaby jeśli chodzi o polski handel zbożem; poza UE trafiło wówczas zaledwie 5,79 tys. ton polskich zbóż. Dla porównania tydzień wcześniej było to 20,93 tys. ton, a w analogicznym okresie 2021 roku 6,75 tys. ton Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę okres od 1 lipca do 1 stycznia, będzie to już dwa razy więcej niż w analogicznym okresie zeszłego sezonu.

Poza Unię eksportujemy głównie pszenicę miękką (80 proc.), pszenicę durum (9 proc.) i kukurydzę (7 proc. udziału), a udział Polski w unijnym eksporcie to 7,2 proc. W tej statystyce jesteśmy tuż za podium; pierwsza jest Francja (8,5 mln ton), Rumunia (3,2 mln ton) i Niemcy (3 mln ton). Za nami są kolejno Łotwa, Litwa i Bułgaria.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.