Kompletny program ochrony roślin w różnych wariantach, z których rolnik bez problemu dobierze najbardziej odpowiedni dla swojego gospodarstwa zaprezentowała firma Innvigo podczas czerwcowych dni pola. Nasza redakcja odwiedziła spotkanie zorganizowane w Pawłowicach, w woj. wielkopolskim.
Wczesna ochrona plantacji zbóż i rzepaku, już od wschodów jest gwarantem solidnego filaru dla dalszej wegetacji roślin. Przypomnijmy, że tylko poprzez zaprawy można zapobiec występowaniu w uprawie zbóż głowni i śnieci. Nie ma możliwości zwalczania tych chorób zabiegami nalistnymi. Stąd zaprawianie zbóż jest podstawowym zabiegiem ochrony roślin mającym na celu zabezpieczenie plantacji przed chorobami występującymi w początkowej fazie wzrostu roślin, m.in. fuzaryjnymi zgorzelami siewek, plamistościami, pleśnią śniegową.
Firma Innvigo proponuje dla zbóż cztery zaprawy o różnym sposobie działania. Dwie mieszaniny działające zarówno powierzchniowo i układowo: Flutrix 050 FS (fludioksonil, tritikonazol) oraz Farys 050 FS (fludioksonil, cyprokonazol). Ponadto zaprawę o działaniu powierzchniowym Madron 50 FS (fludioksonil) i układowym – Triter 050 FS (tritikonazol).
Na samym początku wegetacji niezbędna jest ochrona plantacji przed chwastami. Innvigo na pola z dużą presją przytulii czepnej i chabra bławatka proponuje rozwiązanie CAR, czyli zestaw preparatów: Cevino 500 SC (flufenecat) 0,25 l/ha, Adiunkt/Saper 500 SC (diflufenikan) 0,25 l/ha, Rassel 100 SC (florasulam) w ilości 0,05 l/ha. To propozycja herbicydów działających doglebowo i nalistnie na chwasty, które obok przytulii czepnej i chabra bławatka eliminują także inne dokuczliwe chwasty dwuliścienne.
Zbliżoną propozycją pod względem działania jest zestaw RCG – Rassel 100 SC (florasulam) 0,05 l/ha, Cevino 500 SC (flufenecat) 0,25 l/ha, Galmet 20 SG (metsulfuron metylu) 30 hg/ha. Komplet herbicydów zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych, zwłaszcza bodziszka drobnego i radzi sobie także miotłą zbożową. Najlepsze efekty zwalczające uzyskje się, gdy preparaty zostaną zastosowane na młode chwasty (BBCH 11-14). W nadchodzącym sezonie Innvigo m.in. oferować będzie preparaty Cevino 500 SC i Galmet 20 SG w zestawie Herbibox (na 2 ha).
W plantacje rzepaku ozimego Innvigo także przygotowało kompletne programy ochrony przed chwastami. Do 3 dni po siewie zaleca zestaw: Mezzo 500 SC (metazachlor) w ilości 1 l/ha, Efector/ Boa 360 CS (chlomazon) w dawce 0,2 l/ha uzupełniony o 1,5 l/ha Baristo 500 SC (napopramid). Jak informuje firma, zestaw jest skuteczny również w suchych warunkach i zwalcza chwasty wschodzące z różnych głębokości gleby. W wersji ekonomicznej można zrezygnować z preparatu Baristo 500 SC. W przypadku gdy, nie ma odpowiednich warunków na zastosowanie odchwaszczania w terminie przedwschodowym, wówczas propozycją Innvigo jest zestaw powschodowy: Mezzo 500 SC w dawce 1,5 l/ha, Major 300 SL (chlopyralid) 0,2 l/ha i Zorro 300 SL (pikloram) w ilości 0,078 l/ha z preparatem zwilżającym Silitop 100 ml/ha.
Firma szczególnie poleca stosować rozwiązanie sekwencyjne, tzn. herbicydy Mezzo 500 SC (metazachlor) w dawce 1 l/ha i Efector/ Boa 360 CS (chlomazon) 0,15 l/ha podać krótko po siewie, aby już jak najwcześniej zadziałać na chwasty. Następnie w terminie powschodowym od 3-liścia rzepaku zadziałać herbicydami: Major 300 SL (chlopyralid) 0,2 l/ha, Zorro 300 SL (pikloram) 0,078 l/ha razem z preparatem zwilżającym Silitop 100 ml/ha i tym samym zabiegiem nalistnym wzmocnić efekt chwastobójczy.