fbpx
Strona głównaFirmy i produktyDni pola i ochrona roślin z Innvigo

Dni pola i ochrona roślin z Innvigo

Kompletny program ochrony roślin w różnych wariantach, z których rolnik bez problemu dobierze najbardziej odpowiedni dla swojego gospodarstwa zaprezentowała firma Innvigo podczas czerwcowych dni pola. Nasza redakcja odwiedziła spotkanie zorganizowane w Pawłowicach, w woj. wielkopolskim.

Wczesna ochrona plantacji zbóż i rzepaku, już od wschodów jest gwarantem solidnego filaru dla dalszej wegetacji roślin. Przypomnijmy, że tylko poprzez zaprawy można zapobiec występowaniu w uprawie zbóż głowni i śnieci. Nie ma możliwości zwalczania tych chorób zabiegami nalistnymi. Stąd zaprawianie zbóż jest podstawowym zabiegiem ochrony roślin mającym na celu zabezpieczenie plantacji przed chorobami występującymi w początkowej fazie wzrostu roślin, m.in. fuzaryjnymi zgorzelami siewek, plamistościami, pleśnią śniegową.

Firma Innvigo proponuje dla zbóż cztery zaprawy o różnym sposobie działania. Dwie mieszaniny działające zarówno powierzchniowo i układowo: Flutrix 050 FS (fludioksonil, tritikonazol) oraz Farys 050 FS (fludioksonil, cyprokonazol). Ponadto zaprawę o działaniu powierzchniowym Madron 50 FS (fludioksonil) i układowym – Triter 050 FS (tritikonazol).

Na samym początku wegetacji niezbędna jest ochrona plantacji przed chwastami. Innvigo na pola z dużą presją przytulii czepnej i chabra bławatka proponuje rozwiązanie CAR, czyli zestaw preparatów: Cevino 500 SC (flufenecat) 0,25 l/ha, Adiunkt/Saper 500 SC (diflufenikan) 0,25 l/ha, Rassel 100 SC (florasulam) w ilości 0,05 l/ha. To propozycja herbicydów działających doglebowo i nalistnie na chwasty, które obok przytulii czepnej i chabra bławatka eliminują także inne dokuczliwe chwasty dwuliścienne.

Zbliżoną propozycją pod względem działania jest zestaw RCG – Rassel 100 SC (florasulam) 0,05 l/ha, Cevino 500 SC (flufenecat) 0,25 l/ha, Galmet 20 SG (metsulfuron metylu) 30 hg/ha. Komplet herbicydów zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych, zwłaszcza bodziszka drobnego i radzi sobie także miotłą zbożową. Najlepsze efekty zwalczające uzyskje się, gdy preparaty zostaną zastosowane na młode chwasty (BBCH 11-14). W nadchodzącym sezonie Innvigo m.in. oferować będzie preparaty Cevino 500 SC i Galmet 20 SG w zestawie Herbibox (na 2 ha).

W plantacje rzepaku ozimego Innvigo także przygotowało kompletne programy ochrony przed chwastami.  Do 3 dni po siewie zaleca zestaw: Mezzo 500 SC (metazachlor) w ilości 1 l/ha, Efector/ Boa 360 CS (chlomazon) w dawce 0,2 l/ha uzupełniony o 1,5 l/ha Baristo 500 SC (napopramid). Jak informuje firma, zestaw jest skuteczny również w suchych warunkach i zwalcza chwasty wschodzące z różnych głębokości gleby. W wersji ekonomicznej można zrezygnować z preparatu Baristo 500 SC. W przypadku gdy, nie ma odpowiednich warunków na zastosowanie odchwaszczania w terminie przedwschodowym, wówczas propozycją Innvigo jest zestaw powschodowy: Mezzo 500 SC w dawce 1,5 l/ha, Major 300 SL (chlopyralid) 0,2 l/ha  i Zorro 300 SL (pikloram) w ilości 0,078 l/ha z preparatem zwilżającym Silitop 100 ml/ha.

Firma szczególnie poleca stosować rozwiązanie sekwencyjne, tzn. herbicydy Mezzo 500 SC (metazachlor) w dawce 1 l/ha i Efector/ Boa 360 CS (chlomazon) 0,15 l/ha podać krótko po siewie, aby już jak najwcześniej zadziałać na chwasty. Następnie w terminie powschodowym od 3-liścia rzepaku zadziałać herbicydami: Major 300 SL (chlopyralid) 0,2 l/ha, Zorro 300 SL (pikloram) 0,078 l/ha razem z preparatem zwilżającym Silitop 100 ml/ha i tym samym zabiegiem nalistnym wzmocnić efekt chwastobójczy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.