fbpx

Dni Pola z Europlantem

Wysoka jakość materiałów nasiennych, nowe perspektywiczne odmiany Europlant Pflanzenzucht GmbH oraz najnowsza technologia uprawy ziemniaka – mottem odbywających się w ostatnim tygodniu czerwca (26–27.06. 2013 r.) Dni Pola w siedzibie Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o.o. w Laskach Koszalińskich.

Ta cykliczna czerwcowa impreza na trwałe zagościła w kalendarzu spotkań organizowanych przez firmę Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o.o., największego producenta materiałów nasiennych na Pomorzu Zachodnim. Na Dni Pola firma Europlant zaprosiła do współorganizacji firmy związane z branżą ziemniaka, które wprowadzają w swoich technologiach nowe rozwiązania ochronne (SYNGENTA), nawozowe (YARA, K+S), i techniczne (Agrarada, GRIMME). 
W centrum konferencyjnym w Krzywopłotach zorganizowano panel szkoleniowy – poruszający głównie problemy nasiennictwa i ochrony ziemniaka przed ważnymi szkodnikami, chorobami i wirusami mającymi duży wpływ na jakość wyprodukowanych sadzeniaków. Otwarcia dokonał Dyrektor Krzysztof Korolewicz. Po otwarciu, krótkie słowo wstępne wystosował do wszystkich zebranych Prezes Europlant w Niemczech Jorg Eggers – omawiając trudną sytuację tegorocznej produkcji ziemniaków w Europie, a związaną głównie z opóźnieniami prac wiosennych. Dr Buhr z Europlant przybliżył charakterystykę wszystkich czołowych odmian ziemniaka tej firmy wskazując na cenne odmiany, które „przyjęto” w Polsce z dużym powodzeniem w produkcji i dystrybucji. Główne miejsce zajmuje tu Vineta, obecnie nr 1 w produkcji nasiennej oraz perspektywiczne odmiany o dobrych walorach kulinarnych – Jelly, Augusta, Agnes, Bellarosa, Colette, Ewelina. Omawiano także nowości Viviana, Nandina i czerwonoskórkowe Red Fantasy i Red Sonia. 
Wykład Jarosława Rawskiego z firmy Syngenta dotyczył ochrony plantacji ziemniaka przed najważniejszą chorobą grzybową na plantacjach nasiennych i towarowych (zarazą ziemniaka), przy wykorzystaniu nowego fungicydu REVUS-Top (szybko wchłaniany, działanie wgłębne, odporny na zmywanie przez deszcz już godzinę po zabiegu). Prelegent zaprezentował też produkty Syngenta z grupy herbicydów i nematocydów wprowadzanych od 2014 r. 
Lucyna Lewicka z K+S podkreśliła wagę nawozów potasowych i magnezowych występujących w formie siarczanowej i ich wpływ na wysoką jakość bulw (brak ciemnienia miąższu). Linia Patentkali szczególnie przydatna jest w produkcji ziemniaka na frytki i czipsy, wrażliwego na chlor (chlorki). 
W wykładzie o nasiennictwie ziemniaka dr Sławomir Wróbel z IHAR Bonin wskazał najważniejsze fakty i mity w produkcji nasiennej – obraz produkcji nasiennej w Polsce, jej problemy i spostrzeżenia praktyczne. Dr Tomasz Erlichowski zwrócił szczególną uwagę na możliwość uszkadzania bulw przez szkodniki glebowe, a tym samym istotne obniżenie jakości sadzeniaka (mocne uszkodzenia miąższu przez drutowce dyskwalifikuje bulwy z przetwórstwa spożywczego nawet w 100%), słabe jego przechowanie do wiosny i możliwość wtórnego porażenia się sadzeniaków chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Jak podkreślił wykładowca, szkodniki nalistne (w tym wcześnie występujące mszyce nieziemniaczane i ziemniaczane M. persicae, Af. frangulae, Af. Nasturtii) są wektorami (przenosicielami) ważnych wirusów PVY, PVM, PLRV oraz głównym sprawcą degradacji materiałów nasiennych.
Przedstawiciel firmy YARA podkreślił cechy charakterystyczne nawozu dolistnego Yara Vita Ziemniak – nawozu wspomagającego inicjację zawiązywania bulw i ich wzrost. Nawóz zawiera dodatkowo interwencyjny fosfor, potas, magnez , oraz mikroelementy Mn i Zn – które odpowiadają za wzrost odporności roślin.

Europlant produkuje swoje materiały nasienne w 2 oddziałach – Laski Koszalińskie i Obliwice k. Lęborka, które charakteryzują się wybitnymi cechami warunkującymi dobrą produkcję zdrowego sadzeniaka: I strefa zdrowotności, ok. 15 km w linii prostej od morza, gleby klasy III i IV, średnioroczne opady ok. 600–650 mm, średni plon sadzeniaków brutto 33 t/ha. Sadzeniaki przechowywane są w przechowalniach w Świeminie – 800 t i Laskach – 2000 t, które są wyposażone w automatyczną wentylację firmy Tolsma Technik i linię sortowniczą z wagopakowaniem. Wszelkie prace polowe, prowadzone w firmie w okresie od sadzenia do zbioru – wykonywane są przy wykorzystaniu szerokiej linii GRIMME.

Wprawdzie firma Europlant ma obecnie największy udział w powierzchni swoich odmian w plantacjach nasiennych w Polsce, to stale spadający areał tych upraw i szara strefa obrotu sadzeniakami będzie miała negatywny wpływ na cały sektor „ziemniaczany”. Rolnicy powinni częściej wymieniać sadzeniaki, nabywać je z pewnego źródła i opisywać uczciwie sprzedawane przez siebie odmiany – to będzie  początek pozytywnych zmian – jak uważa Krzysztof Korolewicz.

Dr inż. Tomasz Erlichowski
Zakład Ochrony Ziemniaka, IHAR-PIB w Boninie
Daniel Alankiewicz 
Wiadomości Rolnicze Polska
 
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.