fbpx

Dni Pola w Strzelcach

W dniu 14 czerwca na ternie pola doświadczalno – demonstracyjnego w Strzelcach (koło Kutna) odbyły się Dni Pola zorganizowane przez Spółkę Hodowla Roślin Strzelce Grupa IHAR oraz Basf Polska. N

Głównym punktem imprezy było zwiedzanie poletek demonstracyjnych, na których HR Strzelce zaprezentowała 13 odmian zbóż i innych roślin uprawnych. Przy każdym poletku była możliwość rozmowy ze specjalistą. W trakcie zwiedzania poletek w namiocie Izby Rolniczej z Łodzi, która przyłączą się do organizacji imprezy odbywały się wykłady. Pierwszy przeprowadził dr Marek Korbas, znany specjalista i doradca w zakresie chorób i szkodników w zbożach, pracujący, na co dzień w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu. Wykładowca dokonał krótkiej analizy obecnej sytuacji na polach pod kątem chorób grzybowych i występowania szkodników, radząc jak zapobiec ich występowaniu a także umieć trafnie je rozpoznać. Uzupełnieniem do wykładu dr M. Krbasa, było przestawnie oferty środków ochrony roślin i zaprawiania ziarna firmy Basf Polska. Natomiast pracownicy izby rolniczej zaprezentowali wykład dotyczący możliwości skorzystania z finansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a szczególnie zasad korzystania z działań włączonych do pakietu programu rolnośrodowiskowego.

Jak powiedział redakcji Wojciech Błaszczak, prezes Zarządu Spółki Hodowla Roślin Strzelce, głównym celem takich imprez jest możliwość zaprezentowania rolnikom szerokiego wachlarza odmian oferowanych przez spółkę, w połączeniu z fachowym doradztwem.
– Pokazujemy rolnikom co proponujemy w nasiennictwie. Chcemy, żeby mieli świadomość, że wybór dobrej, zaprawionej odmiany, jest pewnym gwarantem na dobre plony. Rolnik musi wybrać, czy kupi dobre nasiona, ale droższe, czy tanie, ale mniej wydajne i odporne na choroby. Nasze odmiany są tak przygotowywane, by ich odporność na choroby była jak najwyższa – dodaje W. Błaszczak.

Ciekawostką, którą można było obejrzeć na polu demonstracyjnym była nowa technologia uprawy zbóż, którą to podpatrzono w Niemczech. Nowość polega na posianiu obok siebie kolejno jesienią i wiosną pszenżyta i pszenicy jarych. Metoda ta pozwala roślinom lepiej wykorzystywać wodę. Jest to ważne w czasach, gdy europejskie pola nawiedzają klęski suszy. Tak, więc, Hodowla Roślin Strzelce, doradza nie tylko w sferze wyboru odmiany, ale także wykorzystania jej potencjału poprzez odpowiednią agrotechnikę

Warto podkreślić, że Dni Pola zorganizowane w Strzelcach to impreza na wysokim poziomie. Doskonale przygotowane poletka demonstracyjne, jasne opisy odmian, możliwość konsultacji z ekspertem przy każdej odmianie, a także wiele innych atrakcji, które sprawiają, że wydarzenie to, cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników. Imprezę wspierały także firmy sprzedające maszyny rolnicze, co tylko uatrakcyjniło zwiedzajacym pobyt w Strzelcach.

tekst i foto Marcin Simiński
wrp.pl

Informacja o firmie:
Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. jest firmą handlowo-nasienną powstałą w 2000 roku. W jej skład wchodzą posiadające kilkudziesięcioletnią tradycję w hodowli roślin, Zakład Główny Strzelce (woj. Łódzkie), Oddziały w Borowie (woj. Wielkopolskie), w Kończewicach (woj. Kujawsko-pomorskie) i Oddziały Małyszyn w Gorzowie Wielkopolskim. W Spółce realizowanych jest aktualnie 11 programów hodowlanych. W tej dziedzinie HR Strzelce może pochwalić się sporymi sukcesami. Wytworzono wiele popularnych i cenionych przez hodowców odmian takich jak np. pszenica ozima Tonacja, Zyta, Nutka, czy Fregata, pszenica jara: Nawara, Koksa, rzepak ozimy Bojan, Kana czy pierwsze polskie odmiany mieszańcowe: Kaszub, mazur, Pomorzanin. Niektóre odmiany stały się bardzo popularne również za granicą np. odmiana pszenżyta ozimego Modus, która jest niezwykle popularna wśród niemieckich rolników. Pozycję HR Strzelce potwierdzają liczne nagrody, uznanie plantatorów a także cyfry – 9,5 tysiąca ton nasion, sprzedanych w roku 2006 na polski rynek.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.