fbpx

Dni Konia Arabskiego

W dniach 8-10 sierpnia w Janowie Podlaskim odbędą się: 30 Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi oraz elitarna 39 Aukcja Pride of Poland”. Gospodarzem imprezy jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Natomiast patronat honorowy przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Lech Kaczyński.”

Od lat aukcja w Janowie przyciąga dziesiątki klientów, głównie z zagranicy, gotowych płacić dziesiątki, a czasem setki tysięcy euro, aby stać się posiadaczami polskiego araba – pure polish”. Aukcja w Janowie jest barometrem cen światowych, kształtującym podaż i popyt na konie arabskie. Pierwszy spektakularny sukces aukcja odniosła pod koniec lat siedemdziesiątych. Wartość sprzedaży osiągnęła ponad milion dolarów. W latach osiemdziesiątych koń arabski stał się naszym flagowym produktem eksportowym. Wtedy padły rekordy cenowe, które do dziś przyprawiają o zawrót głowy: ogiery El Paso – milion dolarów, Bandos – 806 tys. USD, Deficyt – 609 tys. USD, Banat 525 tys. USD, klacz Wenera – 216 tys. USD.

Na przełomie XX i XXI wieku ponownie nastąpił wzrost zainteresowania polskimi arabami. Wtedy sprzedano ogiery Batyskafa za 450 tys. USD, a Druida za 500 tys. USD. Do rekordów z tego okresu należy zaliczyć ceny uzyskane za klacze: Wieżę Wiatrów – 220 tys. USD, Palestynę – 300 tys. euro oraz Elandrę – 290 tys. euro. W ubiegłym roku sprzedano konie za łączną kwotę ponad 2,5 mln euro, w tym klacz Pietę za 300 tys. euro. Łącznie w ciągu 38 lat prowadzenia aukcji w Janowie sprzedano ponad 1 300 koni czystej krwi arabskiej.

Również w tym roku hodowcy zadbali o ofertę aukcyjną dla niezwykle wymagających kupców, którzy tradycyjnie przyjadą do Janowa z całego świata. Na zainteresowanych czekają znakomite klacze i ogiery z trzech stadnin Agencji tj. Janowa Podlaskiego, Michałowa i Białki oraz pochodzące z hodowli prywatnych. Gwiazdą tegorocznej aukcji będzie bezapelacyjnie bardzo utytułowana, zjawiskowa, 13-letnia klacz Kwestura z Michałowa, która w grudniu 2007 roku zdobyła tytuł Czempionki Świata.Tradycyjnie Agencja Nieruchomości Rolnych zaprasza do wzięcia udziału w tej wyjątkowej imprezie nie tylko hodowców, ale również wielbicieli koni czystej krwi arabskiej oraz wszystkich, którzy chcą spędzić czas w piknikowej atmosferze, podziwiając najpiękniejsze konie świata.

źródło: ANR

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner