fbpx

Dni Jabłka na Praskiej Giełdzie Spożywczej

28 i 29 września br. na Praskiej Giełdzie Spożywczej odbyły się Dni Jabłka. Jabłko zajmuje dominującą pozycję na krajowym rynku owoców i w owocowym menu Polaków. Ponadto jabłko jest składnikiem logo Praskiej Giełdy.

Dni Jabłka Praska Giełda zorganizowała ze Związkiem Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej i Urzędem Miasta w Ząbkach. Pierwszego dnia przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego zaprezentowali dyrektorom szkół podstawowych z Mazowsza najnowszą edycję programu Owoce w szkole”, który obejmuje już ponad milion uczniów w całym kraju. Możliwości eksportu jabłek na rynki wschodnie przedstawił prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, poseł na sejm. Standardy jakościowe w handlu owocami przybliżyła uczestnikom Krystyna Szymańska – rzeczoznawca świeżych owoców i warzyw – z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, natomiast o kierunkach zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników poinformował zebranych prezes KRUS Henryk Smolarz. Pięciu producentów i dostawców świeżych owoców zaoferowało swoje usługi reprezentantom szkół uczestniczących w programie “Owoce w szkole”.
Oprócz dyrektorów szkół, słuchaczami prelekcji byli młodzi rolnicy z terenu województwa mazowieckiego oraz uczniowie Technikum Ogrodniczego w Mszczonowie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Golądkowa k. Pułtuska oraz Zespołu Szkół Rolniczych z Sokołowa Podlaskiego. Krystyna Szymańska z IJHARS spotkała się ponadto z właścicielami działających na Praskiej Giełdzie hurtowni owocowo-warzywnych, którym przekazała wskazówki dotyczące znakowania, sortowania, prezentacji oraz przygotowania jabłek do sprzedaży.
Drugi z Dni Jabłka był adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej. Zaprezentowano najlepsze prace, jakie wpłynęły na ogólnopolski konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, pod patronatem Prezesa Agencji Rynku Rolnego, pod nazwą “Owocolandia – kraina witamin”. Autorzy najlepszych prac otrzymali przyznane im przez jury nagrody i wyróżnienia. Na konkurs wpłynęło 1231 prac ze wszystkich zakątków kraju. Jury pod przewodnictwem instruktor plastyki Bogusławy Ołowskiej – z udziałem adiunkta Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych Krzysztofa Jabłonowskiego, wiceprezesa Agencji Rynku Rolnego Lucjana Wolaka i nauczycielek plastyki: Anny Słowik i Magdaleny Kopatys – w kategorii szkół podstawowych przyznało: I. nagrodę Darii Winiarek ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku, II. nagrodę Hubertowi Tyszkiewiczowi z Zespołu Szkół w Maszewie Dużym, III. nagrodę Aleksandrze Lewandowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Płocku. W tej kategorii jury przyznało ponadto 12 wyróżnień.
W kategorii szkół gimnazjalnych jury przyznało I. nagrodę Aleksandrze Bartkiewicz z Gimnazjum nr 1 w Radzyminie. Pozostałe dwie nagrody przypadły uczennicom z Gimnazjum nr 2 w Ząbkach: II. nagroda Elizie Domżale, zaś III. nagroda Barbarze Niedzińskiej. Ponadto jury wyróżniło 13 prac gimnazjalistów. 30 nie nagrodzonych prac konkursowych zostało zlicytowanych podczas spotkania z okazji rocznicy powstania Praskiej Giełdy Spożywczej, a wpływy z licytacji w kwocie prawie 9 tys. zł przekazano na działalność Koła Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Ząbkach.
Po rozdaniu nagród i wyróżnień w konkursie plastycznym odbyła się rywalizacja ząbkowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych o puchary burmistrza Ząbek. Najsmaczniejsza sałatka – to przedmiot współzawodnictwa uczniów szkół podstawowych, które toczyło się w obecności ich koleżanek i kolegów. Udział w niej wzięły wszystkie szkoły ząbkowskie. Każda z reprezentujących szkołę ekip dysponowała przygotowanym przez organizatorów jednakowym zestawem owoców oraz dodatków kulinarnych, z których miała zadanie przygotować potrawę.
Rywalizację uczniów, której towarzyszył żywiołowy doping koleżanek i kolegów z ich klas, oceniało jury w składzie: Leszek Iwaniuk – dyrektor oddziału Agencji Rynku Rolnego, Witold Piekarniak – sekretarz Związku Sadowników RP, Robert Perkowski – burmistrz Ząbek, Zenon Daniłowski – prezes Praskiej Giełdy Spożywczej oraz Daniel Twardo – szef kuchni restauracji “Na Skrajnej”.
Trzy równorzędne III. miejsca jury przyznało: Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego oraz szkole podstawowej z Zespołu Publicznych Szkół Katolickich im. Ks. Jana Twardowskiego. Na II. miejscu została oceniona sałatka ekipy z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki. Największe uznanie jury i I. miejsce oraz puchar Burmistrza zdobyła sałatka drużyny uczniów z klasy VIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gen. Franciszka Kleeberga, w składzie: Żaneta Andrzejczyk, Karolina Olszewska i Paulina Szyszka.
Zmaganiom startujących ekip towarzyszył gorący doping zgotowany ich przez koleżanki i kolegów z ich klas. Młodzi kibice stworzyli gorącą, prawdziwie sportową atmosferę rywalizacji. Były piosenki, hasła, a w ruch poszły nawet szaliki kibiców.
Z kolei uczniowie ząbkowskich gimnazjów rywalizowali w konkursie na najdłuższą obierkę z jabłka. Reprezentujące szkoły drużyny otrzymały do obierania jabłka jednakowej wielkości. Sędzią zawodów był Witold Piekarniak – sekretarz Związku Sadowników RP. III. miejsce zdobyła ekipa reprezentująca Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jerzego Popiełuszki. II. miejsce uzyskała drużyna gimnazjum z Zespołu Publicznych Szkół Katolickich im. Ks. Jana Twardowskiego. I. miejsce i puchar Burmistrza zdobył zespół z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II, składający się z uczniów klasy IId: Klaudii Matusik, Małgorzaty Swat i Marcina Kasprowicza, który wykroił najdłuższą obierkę – długości 120 centymetrów.
Źródło: POLSKIE SMAKI

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.