DMG Polska wystawi faktury za rolników

Grupa DMG Polska wprowadza system samofakturowania dla płatników VAT – rolników, którzy dostarczają firmie jęczmień browarny.

Producent słodu do produkcji piwa, Grupa DMG Polska, wdraża od bieżącego sezonu system samofakturowania dla dostawców jęczmienia browarnego. Ma on usprawnić rozliczanie skupu od rolników.
Producenci rolni będący płatnikami podatku VAT są w trudniejszej sytuacji niż ci, którzy go nie płacą. Muszą oni wystawiać faktury w oparciu nie tylko o wagę surowca, ale też o inne dane, między innymi jakość ziarna. Po odstawieniu jęczmienia do skupu, rolnicy muszą wygenerować fakturę i wysłać ją do odbiorcy.

Sposobem jest przewidziany w przepisach podatkowych system samofakturowania. W jego ramach dokumenty sprzedaży są przygotowywane przez kupującego, a sprzedający dokonuje ich akceptacji, co zarazem kończy procedurę. Od tego momentu fakturę traktuje się jako wystawioną i rozpoczyna się odliczanie terminu płatności. Ten ostatni element ma tu bardzo istotne znaczenie, bo w tradycyjnym systemie czas między dostawą a płatnością wydłużał się ze względu na przepływ informacji, a i niejednokrotnie z powodu późnego wystawienia faktury przez rolnika. Teraz po nadejściu drogą elektroniczną wstępnej wersji faktury wystarczy tylko zapoznać się z nią i jeśli wszystko się zgadza, kliknąć w odpowiedni przycisk, co będzie tożsame z akceptacją warunków transakcji i jednocześnie wystawieniem faktury.

Po naszej stronie oczywiście wymaga to dodatkowych czynności, ale w tym rozwiązaniu dostrzegamy także korzyści dla siebie. – ocenia Agnieszka Kanty, członek zarządu DMG Polska ds. finansowych – Przede wszystkim wiążą się one z obniżeniem prawdopodobieństwa wystąpienia błędów w fakturach, których korygowanie pochłaniało bardzo dużo czasu. Teraz wszystko odbywa się automatycznie w obrębie jednego systemu informatycznego, który weryfikuje każdą czynność, a ewentualne korekty są wprowadzane kompleksowo i automatycznie dla całej dokumentacji. – tłumaczy.

System jest wdrażany od bieżącego sezonu i nie ma charakteru obowiązkowego, skorzystają z niego tylko ci rolnicy, którym takie rozwiązanie będzie odpowiadać.

Renata Struzik, źródło: DMG Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności