fbpx

Dlaczego warto uprawiać słonecznik?

Pojawiające się w ostatnim okresie coraz częstsze susze skutkują poszukiwaniem roślin dobrze radzących sobie w takich warunkach. Jedną z nich jest słonecznik, który charakteryzuje się dobrą wytrzymałością na suszę, dzięki posiadaniu grubej omszonej skórki pokrywającej łodygi i liście. Chroni ona roślinę przed następstwami niedoboru wody, a nawet przed suszą. Słonecznik znacznie lepiej znosi okresowe susze niż inne jare rośliny oleiste.

Samasz loteria - baner

Największe zapotrzebowanie na wodę słonecznik wykazuje w fazie tworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia, które występuje najczęściej w lipcu. Jednak w tym okresie w warunkach klimatycznych Polski mają miejsce największe opady atmosferyczne. Utrzymująca się podczas kwitnienia słonecznika słoneczna pogoda wpływa korzystnie na zapylenie kwiatów przez owady i na zawiązywanie niełupek. Opady w fazie kwitnienia przyczyniają się do rozwoju chorób i negatywnie wpływają na zawiązywanie nasion. Poza tym słonecznik w okresie dojrzewania i zasychania koszyczków potrzebuje ciepłej i suchej pogody.

Słonecznik charakteryzuje się dużymi wymaganiami cieplnymi, a dobre warunki do jego uprawy występują w rejonach, które są odpowiednie do uprawy kukurydzy na ziarno. Powodzenie uprawy słonecznika możliwe jest dzięki występowaniu sumy średnich temperatur w okresie wegetacji na poziomie co najmniej 3000 ºC, przy minimalnych potrzebach cieplnych, które wynoszą 2000 ºC i sumie opadów atmosferycznych w przedziale od 300 do 500 mm. Zagrożeniem w uprawie słonecznika są przedłużające się chłody wiosenne, które mogą doprowadzić do zhamowania kiełkowania i wzrostu roślin, zaś w późniejszym okresie mogą przyczynić się do żółknięcia roślin, a nawet ich zamierania.

Przy planowaniu uprawy słonecznika należy pamiętać, ze roślina ta wymaga pH gleby mieszczącego się w przedziale od 6,6 do 7,2. Słonecznik dobrze plonuje na glebach żyznych kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego o wyższej zawartości próchnicy. Roślina ta może być również uprawiana na glebach kompleksu pszennego wadliwego i pszennego górskiego, a nawet na kompleksach żytnich, bardzo dobrym i dobrym. Uprawa słonecznika najlepiej sprawdza się po okopowych, w uprawie których wniesiono obornik. Dobrym przedplonem są rośliny bobowate, a nawet zboża, zwłaszcza pszenica.

Zaletą uprawy słonecznika jako przedplonu jest dobre zacienienie gleby i jej oczyszczenie z chwastów, jednocześnie jednak ze względu na znaczną masę roślin dochodzi do wyczerpania gleby ze składników pokarmowych. Po zbiorze słonecznika na polu pozostaje znaczna ilość resztek pożniwnych – korzeni, części łodyg, liści i koszyczków, które należy rozdrobnić (np. broną talerzową) przed uprawą rośliny następczej. Słonecznik, który późno schodzi z pola pozostawia wolno rozkładające się resztki pożniwne. W uprawie tej rośliny ważną role odgrywa fakt, że nie jest ona atakowana przez tak wiele chorób i szkodników jak inne gatunki roślin.

W przypadku uprawy słonecznika z przeznaczeniem na nasiona roślina ta potrzebuje około 60 kg N, 40 – 60 kg P2O5 i 150 – 180 kg K2O. Wyższe niż 60 kg dawki azotu nie wpływają korzystnie na wielkość plonu. Stąd też niskie nawożenie azotowe w uprawie tej rośliny, poza odpornością słonecznika na suszę, również stanowi bardzo dobry argument do jego uprawy, szczególnie przy nadal utrzymujących się wysokich cenach nawozów.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja