fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychDlaczego rzepak tanieje? Co dalej z cenami rzepaku?

Dlaczego rzepak tanieje? Co dalej z cenami rzepaku?

Wczoraj cena rzepaku na paryskiej giełdzie Matif spadła w kontraktach na listopad aż o 5,58 proc., co na zamknięciu sesji dało cenę 651,25 euro za tonę. Ten spadek na pewno odczujemy w najbliższym czasie także w kraju. Co się dzieje na rynku rzepaku?

– Spadek cen spowodowały sygnały płynące z rynku ropy naftowej i olejów roślinnych oraz realizacja zysków na początku miesiąca. Na cenach rzepaku w Paryżu odbiły się dodatkowo wzrosty szacunków zbiorów w Europie – informuje portal Kaack.

Ceny ropy na rynkach światowych spadają; baryłka ropy brent kosztuje obecnie nieco poniżej 100 dolarów. Nie bez znaczenia jest tu rozpoczynająca się w USA recesja, co znajduje odbicie na rynku surowcowym w ogóle. Jeśli chodzi o szacunki zbiorów w Europie to wzrosły one z 18,33 mln ton do 18,47 mln ton. Oznaczałoby to, że europejskiego rzepaku będzie więcej o 8,8 proc. rok do roku.

Wg serwisu Kaack trudno liczyć na wzrosty cen rzepaku w krótkim okresie, jednak sytuacja jest w tym roku dynamiczna, a ruchy rynkowe trudne do przewidzenia.

Zobacz także:

Ceny rzepaku w kraju lecą na łeb. Ceny rzepaku 02.08.2022

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.