fbpx
Strona głównaPolecamyAkademia nawożeniaDlaczego i jak stosować obornik i gnojowicę?

Dlaczego i jak stosować obornik i gnojowicę?

Utrzymujące się ciągle wysokie ceny nawozów mineralnych zmuszają producentów rolnych do wykorzystywania innych źródeł składników pokarmowych, w tym nawozów naturalnych. Cenne źródło składników mineralnych stanowi obornik i gnojowica.

Ile składników w oborniku i gnojowicy

W świeżej masie obornika średnie zawartości składników pokarmowych wynoszą w jednej tonie nawozu: 5 kg azotu, 1,3 kg fosforu, 6 kg potasu, 3,6 kg wapnia i 1,2 kg magnezu. Z mikroelementów obornik dostarcza 36 g cynku, 62 g manganu, 5,2 g miedzi, 4,8 g boru, 0,43 g molibdenu, a także 0,3 g kobaltu.

Zawartości składników pokarmowych w gnojowicy zależą w dużym stopniu od jej pochodzenia. W gnojowicy bydlęcej w jednej tonie nawozu średnie zawartości składników pokarmowych kształtują się na poziomie: 4,5 kg azotu, 0,9 kg fosforu, 5 kg potasu, 2,1 kg wapnia i 0,6 kg magnezu. Stanowi ona również cenne źródło mikroskładników, w tym z jedną toną nawozu dostarczamy do gleby 20 g cynku, 19 g manganu, 3,7 g miedzi, 3,5 g boru, 0,3 g molibdenu i 0,15 g kobaltu.

Gnojowica trzody chlewnej zawiera: 6,5 kg azotu, 1,8 kg fosforu, 4,2 kg potasu, 2,1 kg wapnia i 0,6 kg magnezu, jak również 40 g cynku, 21 g manganu, 10,4 g miedzi, 3 g boru, 0,16 g molibdenu i 0,09 g kobaltu.

Nawożenie obornikiem

Obornik stosuje się przede wszystkim pod rośliny o długim okresie wegetacji, które dobrze reagują na nawożenie organiczne, zwłaszcza pod buraki i ziemniaki, jak również pod rzepak i kukurydzę, które uprawia się na silos. Optymalna dawka obornika kształtuje się na poziomie 35 t/ha pod buraki, 30 t/ha pod ziemniaki i 25 – 30 t/ha pod kukurydzę.

Nawóz ten zalecany jest do stosowania w okresie jesiennym i wiosennym. Termin aplikacji zależy od uprawianej rośliny, jak również kategorii agronomicznej gleby, ukształtowania terenu czy też warunków klimatycznych.

W przypadku uprawy buraków, które gorzej znoszą orkę wiosenną w porównaniu do ziemniaków, obornik dobrze jest aplikować w okresie jesiennym. Na glebach ciężkich i średnich stosowanie obornika zalecane jest w okresie jesiennym. W przypadku gleb bardzo lekkich i lekkich, zwłaszcza zlokalizowanych na dużych skłonach, a także na obszarach o dużej ilości opadów atmosferycznych, zalecana jest wiosenna aplikacja obornika, gdyż przy jesiennym zastosowaniu na tego typu glebach doszłoby do znacznych strat azotu w efekcie jego wymycia.

Nawożenie gnojowicą

W przypadku gnojowicy najczęściej wnosi się od 20 do 40 m3 na 1 ha, przy czym jej dawkę oblicza się na podstawie zawartości azotu, a niekiedy zawartości potasu. W zależności od potrzeb gnojowicę aplikuję się po zbiorach roślin, bądź też przed ich siewem czy sadzeniem. Nie powinna być stosowana w okresie znacznie poprzedzającym pojawienie się roślin na polu, gdyż może to doprowadzić do znacznych strat azotu, które mają wówczas miejsce szczególnie na glebach lekkich przy dużych opadach atmosferycznych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]