fbpx
Strona głównaPrawo i finanseUbezpieczenia i przepisyDlaczego emerytury z KRUS nie są waloryzowane jak emerytury z ZUS? Rolnicy...

Dlaczego emerytury z KRUS nie są waloryzowane jak emerytury z ZUS? Rolnicy czują się poszkodowani

Rolnicza ,,Solidarność’ domaga się zmiany  przepisów z zakresu waloryzacji emerytur rolniczych. Zdaniem związku należy jak najszybciej dokonać zmiany przepisów i zwaloryzować w oparciu o nowe przepisy rolnicze emerytury. 

Jak podaje NSZZ RI ,,Solidarność’’ ostatnio coraz więcej rolników sygnalizuje w swoich wnioskach przekazywanych Związkowi, że po waloryzacji, której wskaźnik w tym roku wynosi 7 proc., rolnicy nie otrzymują finalnie emerytur wyższych o 7 proc. W opinii rolników jest to błąd w wyliczeniach ze strony KRUS. Nic bardziej mylnego, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w przypadku emerytur rolniczych waloryzacji podlega kwota emerytury podstawowej (od której za pomocą indywidualnych wskaźników wylicza się rzeczywistą emeryturę brutto), a nie kwota brutto dotychczasowej emerytury, jak to jest w przypadku emerytur w systemie powszechnym (ZUS).

– Obecnie w systemie powszechnym waloryzacja emerytury polega na podwyższeniu otrzymywanej przez emeryta emerytury brutto o określony wskaźnik waloryzacji, natomiast w systemie ubezpieczenia rolniczego KRUS waloryzacja odbywa się w bardziej skomplikowany sposób. Wyliczenie kwoty brutto emerytury zwaloryzowanej odbywa się poprzez przemnożenie podstawowej emerytury rolniczej poprzez wskaźnik waloryzacji, a następnie poprzez wskaźniki wymiaru świadczenia odpowiednie dla części składkowej i uzupełniającej. Części te są natomiast ustalane odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Powyższe kwestie reguluje w szczególności art. 48 oraz art. 48a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266).W związku z tym faktycznie w przypadku emerytury rolniczej waloryzowana jest jedynie kwota emerytury podstawowej, a nie kwota brutto fizycznie otrzymywanej emerytury przez rolnika. W praktyce oznacza to, że finalny wzrost kwoty emerytury brutto znaczącej liczby przypadków jest niższy niż tegoroczny wskaźnik waloryzacji czyli 7 proc., co stale podnoszą rolnicy w przedkładanych nam wnioskach – pisze ,,Solidarność” do wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

Zdaniem rolniczych związkowców należy  pamiętać, że w przypadku zbiegu emerytury rolniczej z emeryturą z systemu powszechnego, gdzie emeryt otrzyma sumarycznie emeryturę z tych dwóch źródeł wyższą niż najniższa emerytura pracownicza, waloryzacji kwoty emerytury rolniczej nie dokonuje się. To kolejny przykład na krzywdzące dla rolników przepisy.

– Mając na względzie całą powyższą argumentację, zwracam się jak na wstępie z wnioskiem o pilne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów w zakresie waloryzacji emerytur rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę w oparciu o nowe sprawiedliwsze i bardziej przejrzyste zasady – podkreśla NSZZ  RI ,,Solidarność’’.

4 KOMENTARZE

 1. Ale moment moment, ile trzeba wydać na krus a ile na zus no litości. Krusu na kwartał jest mniej niż ZUS na miesiąc, i ZUSowcy dorzucają się do KRUS no to już bez przesady co?

 2. A gdzie KONSTYTUCJA równe traktowanie obywateli ZUS, KRUS? Dlaczego rządzący dzielą społeczeństwo?
  Podziękujemy PIS przy urnach wyborczych.

 3. Jestem emerytem rolniczym i zusowskim .Złożyłem odwołanie od decyzji
  waloryzacyjnej, pisze dlatego, ze nie do końca chodzi tylko o waloryzacje
  swiadczenia a nie tylko emerytury podstawowej. Prawdopodobnie w 2016 roku
  ktos zmienił zapis ustawy o ubezpieczeniach rolniczych z 1990 roku…Do
  2016 roku emerytura podstawowa była zawsze rowna emeryturze minimalnej z
  FUS i odpowiednio przeliczana wg lat składkowych, po zmianie tego
  wyznacznika mamy coroczne obnizenie proporcji emerytur rolniczych do
  emerytur z zus .Doszlo do paradoksu ,ze kilka lat temu nizsza emerytura z
  Zus stala sie wyzsza niz z KRUS.Waloryzacja z ZUS obejmuje tak samo
  świadczenie jak i podstawe wymiaru.W waloryzacji emerytury podstawowej w
  KRUS nie uwzgledniono kwotowej waloryzacji z kilku poprzednich lat jak to
  uczyniono z ZUS…dlaczego ZUS w waloryzacji podstawy wymiaru uwzgledniono
  procent jak i kwote czyli “nie mniej niz np 70zl” 2 lata temu a w
  KRUS tego wyliczenia nie dokonano. Drugi sort ludzi?.Teraz czy 20lat
  składkowych z KRUS czy 34lata nie ma znaczenia gdyz takie emerytury beda
  podciagane do najnizszej, chociaz w wiekszosci zawsze były wyzsze o
  kilkadzisat zlotych od minimalnej pracowniczej. Dlaczego sprowadzono milion
  emerytow rolniczych do grona ludzi ktorym łaskawie podciaga sie
  swiadczenie do minimalnego jak z zus ? Czy jest to swiadoma dyskryminacja
  ,czy moze jakas kara dla ludzi związanych z rolnictwem.

 4. Sytauacja emerytów rolników i waloryzacja emerytur rolniczych. Zapowiedzi premiera 7%. Tymczasem z danych za marzec KRUS wynika że średnia renta i emerytura wzrosła o 4,9% Niektórzy rolnicy otrzymali po 10, 20 zł. Wynika to ze zmiany przepisów z listopada 2016 roku i wprowadzenia naliczania emerytury rolniczej nie na podstawie najniższej emerytury pracowniczej a emerytury podstawowej. Dzisiaj to 1085 zł podstawowa a 1338 zł najniższą. Powoduje to coroczne zaniżenie średniej emerytury rolniczej w stosunku do najniższej emerytury, najniższego wynagrodzenia, średniego wynagrodzenia. Emeryt rolny ciągle biednieje w stosunku do reszty społeczeństwa. Dlatego PIS wprowadza emeryturę bez przekazania gospodarstwa bo z samej emerytury trudno dzisiaj funkcjonować. Ta zmiana naliczania emerytur bardzo skrzywdziła wszystkich rolników tylko o tym jeszcze nie wiedzą. Powoduje ona zmniejszenie emerytury rolnej 300-400 zł miesięcznie. Dzisiaj rolnik o staży składkowym 25 lat czy 40 lat otrzymuje taka sama emeryturę najniższą a miał otrzymywać za każdy rok składkowy odpowiednio więcej. Średnia emerytura rolna wynosiła w 2016 1,2 najniższej emerytury pracowniczej blisko 200 zł więcej a dzisiaj w 2022 niewiele więcej bo 40 zł niż najniższa emerytura. Sprawa emerytur rolnych to problem wszystkich rolników bo albo są albo będą emerytami. Francuscy emeryci rolni wywalczyli właśnie sobie emerytury w wysokości 85 procent najniższego wynagrodzenia. Można można. Poprzednie przepisy obowiazywaly u nas od 1990 roku do 2017 i dopiero PIS gdy doszedł teraz do władzy to je tak wypaczył że obliczanie wysokości emerytury rolniczej powoli staje się bezsensowne bo przy tej inflacji za rok albo dwa wszyscy będą mieć emeryturę rolnicza taka sama czyli najniższą. System większy staż więcej składek większą emerytura został przez rządzących zniszczony. Nawet 13 i 14 emerytura tej straty nie rekompensuje a miła być dodatkiem. Rząd ma pieniądze na obniżenie podatków zamożniejszym 500+ a odpowiada że nie ma pieniędzy na właściwą waloryzację emerytur dla najsłabszych i najbiedniejszych grup społecznych. Hipokryzja tych tłumaczeń jest niewyobrażalną.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]