fbpx
Strona głównaPrawo i finanseUbezpieczenia i przepisyDlaczego emerytury z KRUS nie są waloryzowane jak emerytury z ZUS? Rolnicy...

Dlaczego emerytury z KRUS nie są waloryzowane jak emerytury z ZUS? Rolnicy czują się poszkodowani

Rolnicza ,,Solidarność’ domaga się zmiany  przepisów z zakresu waloryzacji emerytur rolniczych. Zdaniem związku należy jak najszybciej dokonać zmiany przepisów i zwaloryzować w oparciu o nowe przepisy rolnicze emerytury. 

Jak podaje NSZZ RI ,,Solidarność’’ ostatnio coraz więcej rolników sygnalizuje w swoich wnioskach przekazywanych Związkowi, że po waloryzacji, której wskaźnik w tym roku wynosi 7 proc., rolnicy nie otrzymują finalnie emerytur wyższych o 7 proc. W opinii rolników jest to błąd w wyliczeniach ze strony KRUS. Nic bardziej mylnego, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w przypadku emerytur rolniczych waloryzacji podlega kwota emerytury podstawowej (od której za pomocą indywidualnych wskaźników wylicza się rzeczywistą emeryturę brutto), a nie kwota brutto dotychczasowej emerytury, jak to jest w przypadku emerytur w systemie powszechnym (ZUS).

– Obecnie w systemie powszechnym waloryzacja emerytury polega na podwyższeniu otrzymywanej przez emeryta emerytury brutto o określony wskaźnik waloryzacji, natomiast w systemie ubezpieczenia rolniczego KRUS waloryzacja odbywa się w bardziej skomplikowany sposób. Wyliczenie kwoty brutto emerytury zwaloryzowanej odbywa się poprzez przemnożenie podstawowej emerytury rolniczej poprzez wskaźnik waloryzacji, a następnie poprzez wskaźniki wymiaru świadczenia odpowiednie dla części składkowej i uzupełniającej. Części te są natomiast ustalane odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Powyższe kwestie reguluje w szczególności art. 48 oraz art. 48a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266).W związku z tym faktycznie w przypadku emerytury rolniczej waloryzowana jest jedynie kwota emerytury podstawowej, a nie kwota brutto fizycznie otrzymywanej emerytury przez rolnika. W praktyce oznacza to, że finalny wzrost kwoty emerytury brutto znaczącej liczby przypadków jest niższy niż tegoroczny wskaźnik waloryzacji czyli 7 proc., co stale podnoszą rolnicy w przedkładanych nam wnioskach – pisze ,,Solidarność” do wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

Zdaniem rolniczych związkowców należy  pamiętać, że w przypadku zbiegu emerytury rolniczej z emeryturą z systemu powszechnego, gdzie emeryt otrzyma sumarycznie emeryturę z tych dwóch źródeł wyższą niż najniższa emerytura pracownicza, waloryzacji kwoty emerytury rolniczej nie dokonuje się. To kolejny przykład na krzywdzące dla rolników przepisy.

– Mając na względzie całą powyższą argumentację, zwracam się jak na wstępie z wnioskiem o pilne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów w zakresie waloryzacji emerytur rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę w oparciu o nowe sprawiedliwsze i bardziej przejrzyste zasady – podkreśla NSZZ  RI ,,Solidarność’’.

1 KOMENTARZ

  1. Sytauacja emerytów rolników i waloryzacja emerytur rolniczych. Zapowiedzi premiera 7%. Tymczasem z danych za marzec KRUS wynika że średnia renta i emerytura wzrosła o 4,9% Niektórzy rolnicy otrzymali po 10, 20 zł. Wynika to ze zmiany przepisów z listopada 2016 roku i wprowadzenia naliczania emerytury rolniczej nie na podstawie najniższej emerytury pracowniczej a emerytury podstawowej. Dzisiaj to 1085 zł podstawowa a 1338 zł najniższą. Powoduje to coroczne zaniżenie średniej emerytury rolniczej w stosunku do najniższej emerytury, najniższego wynagrodzenia, średniego wynagrodzenia. Emeryt rolny ciągle biednieje w stosunku do reszty społeczeństwa. Dlatego PIS wprowadza emeryturę bez przekazania gospodarstwa bo z samej emerytury trudno dzisiaj funkcjonować. Ta zmiana naliczania emerytur bardzo skrzywdziła wszystkich rolników tylko o tym jeszcze nie wiedzą. Powoduje ona zmniejszenie emerytury rolnej 300-400 zł miesięcznie. Dzisiaj rolnik o staży składkowym 25 lat czy 40 lat otrzymuje taka sama emeryturę najniższą a miał otrzymywać za każdy rok składkowy odpowiednio więcej. Średnia emerytura rolna wynosiła w 2016 1,2 najniższej emerytury pracowniczej blisko 200 zł więcej a dzisiaj w 2022 niewiele więcej bo 40 zł niż najniższa emerytura. Sprawa emerytur rolnych to problem wszystkich rolników bo albo są albo będą emerytami. Francuscy emeryci rolni wywalczyli właśnie sobie emerytury w wysokości 85 procent najniższego wynagrodzenia. Można można. Poprzednie przepisy obowiazywaly u nas od 1990 roku do 2017 i dopiero PIS gdy doszedł teraz do władzy to je tak wypaczył że obliczanie wysokości emerytury rolniczej powoli staje się bezsensowne bo przy tej inflacji za rok albo dwa wszyscy będą mieć emeryturę rolnicza taka sama czyli najniższą. System większy staż więcej składek większą emerytura został przez rządzących zniszczony. Nawet 13 i 14 emerytura tej straty nie rekompensuje a miła być dodatkiem. Rząd ma pieniądze na obniżenie podatków zamożniejszym 500+ a odpowiada że nie ma pieniędzy na właściwą waloryzację emerytur dla najsłabszych i najbiedniejszych grup społecznych. Hipokryzja tych tłumaczeń jest niewyobrażalną.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.