fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychDlaczego ceny zbóż spadają?

Dlaczego ceny zbóż spadają?

Wczoraj mieliśmy do czynienia z kolejnymi obniżkami cen zbóż i rzepaku na paryskiej giełdzie Matif. Cena pszenicy spadła o 13,5 EUR/t do 313,75, kukurydzy o 9,75 do 307,75, zaś rzepaku o 11 EUR/t do 604 EUR/t. Dlaczego tak się dzieje? Co decyduje o cenach zbóż w Europie?

Jeśli chodzi o ceny pszenicy, na ich spadek decydujący wpływ ma rosnący eksport pszenicy z Ukrainy i bardzo wysokie zbiory największego eksportera zbóż na świecie – Rosji. Kontrahenci są coraz bardziej zainteresowani tanią pszenicą z regionu Morza Czarnego niż zachodnioeuropejskim ziarnem. To oznacza ograniczenie eksportu z Europy, a także dalszy spadek cen.

Niewiele lepiej jest w USA.

– W zeszłym tygodniu sprzedano zaledwie 207 200 t amerykańskiej pszenicy. Było to poniżej i tak pesymistycznych oczekiwań branży – informuje serwis Kaack.

Ceny rzepaku spadają przede wszystkim ze względu na wyższe niż oczekiwano zbiory w Unii Europejskiej. Natomiast w przypadku kukurydzy mamy podobną sytuację jak z pszenicą; presję na spadek cen wywołuje ukraiński eksport. Ponadto poprawiają się warunku pogodowe w Europie, co pozwala oczekiwać większych zbiorów.

Wymienione czynniki powodują, że przynajmniej w krótkiej perspektywie na znaczące wzrosty cen zbóż i rzepaku raczej nie ma co liczyć.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.