fbpx

Deszcze opóźniają żniwa

Bardzo wcześnie w tym roku rozpoczęte żniwa zostały przerwane w zeszłym tygodniu przez padające deszcze. Łany zbóż porażane są przez czerń zbóż             i czernieją, rozwija się fuzarioza kłosów, a ziarno zaczyna porastać. Rolnicy martwią się o jakość technologiczną ziarna.

Bardzo suchy, gorący maj i czerwiec oraz pierwsza dekada lipca spowodowały zasychanie rzepaku oraz zbóż i ich wcześniejsze dojrzewanie. Jęczmień ozimy został skoszony            w większości już w czerwcu. Na początku lipca rolnicy przystąpili do zbioru rzepaku            i pszenżyta ozimego, ale musieli przerwać prace z powodu deszczowej pogody.

Baner Syngenta

Od kilku dni w Polsce występują burze z ulewnymi deszczami, miejscami z gradem. W ciągu ostatnich ośmiu dni spadło w zależności od rejonu od 60 do ponad 100 mm deszczu. Duże opady na dojrzewające zboże, utrzymujące się wysokie temperatury oraz duża wilgotność powietrza doprowadziły do porastania ziarna w kłosach wielu odmian pszenżyta ozimego.
Część rzepaków została uszkodzona przez ulewne deszcze oraz grad i jest ryzyko, że nasiona zaczną się osypywać.

Deszczowa pogoda i wysokie temperatury sprzyjają również rozwojowi choroby grzybowej – czerni zbóż. Już teraz widoczne jest czernienie kłosów zbóż. Czerń zbóż pogarsza jakość technologiczną ziarna. Ponadto porażone ziarno gorzej się przechowuje.

Rolnicy liczyli, że żniwa skończą się szybko w tym roku, ale ze względu na pogodę opóźniają się, ziarno będzie wymagało dosuszenia i koszty zbiorów mogą będą wyższe, a jakość ziarna gorsza. Znów pogoda pokrzyżowała plany rolników.

Należy zaznaczyć, że ostatnie opady są korzystne dla ziemniaków późnych, buraków cukrowych i kukurydzy, a także traw.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner