DeLaval otworzył kolejną oborę z VMS

W Gospodarstwie Szołdry, należącym do Kombinatu Rolniczo – Przemysłowego w Manieczkach (woj. wielkopolskie), Firma DeLaval otworzyła kolejną oborę, w której zainstalowano robot udojowy VMS. Obora w Szołdrach jest kolejną, po gospodarstwie Małgorzaty iTomasza Kubiaków z Lubotynia, instalacją zastępującą w pełni pracę dojarza.

Większość stada w Szołdrach, liczącego 600 krów, jest dojona za pomocą dojarni karuzelowej HBR na 26 stanowisk. Wydzielone stado około 67 krów dojone jest robotem udojowym DeLaval VMS. W obrębie gospodarstwa funkcjonuje również dojarnia typu rybia ość. W oborze zainstalowano także urządzenia do automatycznej dezynfekcji wymion i racic. Cielęta karmione są za pomocą automatycznej wypajalni CF500, a żywienie krów rozwiązuje samojezdny wóz paszowy.

Ceremonia otwarcia obory DeLaval VMS odbyła się na terenie Kombinatu Manieczki w dniu 16 mają br. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa, Cezary Mikulski – prezes DeLaval Sp. z o.o., Leszek Hądzlik – Prezes Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Wojciech Mróz – prezes Kombinatu Manieczki.

Uroczyste przecięcie wstęgi, zwieńczyło rok intensywnych prac związanych z instalacją robota udojowego DeLaval VMS w Szołdrach.

Otwarcie obory poprzedziło seminarium w Dolsku w ośrodku Villa Natura, podczas którym omawiano szereg zagadnień związanych z samą konstrukcją i użytkowaniem robotów udojowych VMS.

To już druga funkcjonująca w Polsce obora z robotami udojowymi DeLaval VMS. Trwają przygotowania do udostępnienia kolejnych tego typu inwestycji.