fbpx
Strona głównaPozostałeDekoniunktura w rolnictwie

Dekoniunktura w rolnictwie

Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej przygotował informację dotyczącą wskaźników koniunkturowy w rolnictwie. Zdaniem fachowców z Instytutu – dekoniunktura w rolnictwie umacnia się. N

Opracowanie dotyczy pierwszego kwartału 2009 r. Styczniowa edycja ankietowych badań koniunktury w rolnictwie przyniosła pogłębienie obserwowanego już od kwietnia 2008 r.  spadku poziomu wskaźnika koniunktury w rolnictwie. Drastycznie obniżył się zarówno wskaźnik przychodów pieniężnych, jak i poziom optymizmu rolników w ocenie perspektyw gospodarowania w relacji do notowań styczniowych z lat ubiegłych. Zwyżkujące ceny środków produkcji i usług dla rolnictwa i zniżkujące ceny zbóż po dobrych zbiorach w krajach U -27 nie poprawiły opłacalności produkcji rolnej w większości jej rodzajach.

Pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych znalazło wyraz w umocnieniu się tendencji do zmniejszania zakupu nawozów mineralnych, pasz treściwych i środków ochrony roślin, co mogą odczuć producenci obrotowych środków produkcji dla rolnictwa w postaci zmniejszonego popytu. Wyniki styczniowe potwierdzają umacnianie się trendu ograniczania aktywności inwestycyjnej przez gospodarstwa rolne. Z punktu widzenia obserwowanych grup przekrojowych w styczniu, stosunkowo najlepiej ze złą koniunkturą w rolnictwie radzą sobie gospodarstwa z areałem powyżej 50 ha, kierowane przez młodszych rolników z wyższym wykształceniem. One też najpłycej zareagowały spadkiem natężenia działań inwestycyjnych zarówno w zakresie budowli, jak i maszyn i urządzeń.

Oprac. E.G.
na podst Full Wipasz

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.