reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Dane na temat cen nawozów nie napawają optymizmem. Prognozy również

Bardzo wysokie ceny nawozów to problem globalny; nadal trwa wzrost cen detalicznych nawozów na rynku amerykańskim. Siedem z ośmiu głównych nawozów odnotowało znaczne wzrosty, a jeden ustanowił nowy rekord. Saletra amonowa kosztowała średnio 522 USD za tonę w czwartym tygodniu października, czyli najwięcej od 13 lat.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Co prawda ceny nawozów azotowych wzrosły o 18 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale nie był to największy skok cen odnotowany w danych w tym tygodniu. Ten bowiem przysługuje bezwodnemu amoniakowi, którego cena wzrosła o 26 proc. do 982 USD/tonę i zbliża się do cen ostatnio notowanych w listopadzie 2008 roku.

W przypadku mocznika cena wzrosła do 751 USD/tonę, czyli o 21 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca. Podobnie jak inne nawozy azotowe stojące w obliczu załamania podaży w tym roku, zbliża się do swoich historycznych maksimów. Już niewiele brakuje do 770 USD/tonę, która to cena obowiązywała ostatnio w maju 2012 r.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Z kolei średnia cena detaliczna RSM28 wzrosła od ubiegłego miesiąca o 18 proc. do 458 USD/tonę. Wyższą cenę notowano jedynie w listopadzie 2008 r., kiedy to RSM kosztował 482 USD/ tonę

reklama
Baner Sumiagro
reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Wzrosty odnotowały także nawozy potasowe o 13 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem do 731 USD/tonę, najwyższego poziomu od lipca 2009 roku. Również ceny fosforanów nie pozostały w tyle i obecnie maksymalna cena wynosi nawet 873USD/tonę.

Wszystkie nawozy azotowe są teraz ponad dwukrotnie droższe niż rok temu, przy czym cena RSM 28 wzrosła o 119 proc., a mocznika i RSM 32 o 110 proc. Nawozy potasowe podrożały o 120 proc., a fosforowe średnio o ponad 80 proc.

Niestety, ale nadal presję na wzrost cen wywołują wysoka cena gazu, wprowadzony przez Chiny zakaz eksportu nawozów sztucznych czy też sankcje nałożone na głównego dostawcę potażu – Białoruś. Żeby tego było mało, Rosja ogłosiła ograniczenie eksportu nawozów sztucznych w celu zabezpieczenia krajowych dostaw. Niestety, analitycy zgodnie twierdzą, że do wiosny musimy się liczyć raczej ze wzrostem cen nawozów…

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI