Dalsze spadki cen

Od końca kwietnia do 5 maja ekonomiści z Banku BGŻ odnotowali na rynku krajowym dalsze spadki przeciętnych cen płaconych w skupie za pszenicę konsumpcyjną, jęczmień oraz kukurydzę. Tylko ceny żyta pozostały na stablinym poziomie.

Na giełdach towarowych również nastąpiły znaczące spadki cen. O ile w kwietniu średnia cena sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej na e-WTG S.A. wahała się pomiędzy 951-967 PLN/t, to w okresie od 9-12 maja oferty sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej wynosiły od 915-950 PLN/t.
Należy jednak zauważyć, iż ceny zbóż w Polsce należą nadal do jednych z najwyższych w Europie, co wraz z silną złotówką sprzyja wzrostowi importu.

Rynek europejski (21-27.04)Ceny zbóż w Unii Europejskiej stopniowo spadały, w szczególności pszenicy konsumpcyjnej. Obniżki te wynikają przede wszystkim z tendencji spadkowych na największych giełdach światowych, bardzo dobrych prognoz zbiorów w sezonie 2008/2009 oraz decyzji Ukrainy o ograniczeniu i późniejszym zniesieniu kwot w eksporcie zbóż. W badanym okresie m.in. silnie spadły ceny pszenicy w Niemczech (o 5,76%), które są po Czechach największym eksporterem zbóż do Polski (brak danych dla Czech).

opr. MS, Wrp.pl
źródło: Agro Tydzień nr 47 Ban BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności