fbpx
Strona głównaPozostałeDalsze spadki cen

Dalsze spadki cen

Od końca kwietnia do 5 maja ekonomiści z Banku BGŻ odnotowali na rynku krajowym dalsze spadki przeciętnych cen płaconych w skupie za pszenicę konsumpcyjną, jęczmień oraz kukurydzę. Tylko ceny żyta pozostały na stablinym poziomie.

Na giełdach towarowych również nastąpiły znaczące spadki cen. O ile w kwietniu średnia cena sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej na e-WTG S.A. wahała się pomiędzy 951-967 PLN/t, to w okresie od 9-12 maja oferty sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej wynosiły od 915-950 PLN/t.
Należy jednak zauważyć, iż ceny zbóż w Polsce należą nadal do jednych z najwyższych w Europie, co wraz z silną złotówką sprzyja wzrostowi importu.

Rynek europejski (21-27.04)Ceny zbóż w Unii Europejskiej stopniowo spadały, w szczególności pszenicy konsumpcyjnej. Obniżki te wynikają przede wszystkim z tendencji spadkowych na największych giełdach światowych, bardzo dobrych prognoz zbiorów w sezonie 2008/2009 oraz decyzji Ukrainy o ograniczeniu i późniejszym zniesieniu kwot w eksporcie zbóż. W badanym okresie m.in. silnie spadły ceny pszenicy w Niemczech (o 5,76%), które są po Czechach największym eksporterem zbóż do Polski (brak danych dla Czech).

opr. MS, Wrp.pl
źródło: Agro Tydzień nr 47 Ban BGŻ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.