fbpx

Dalsze spadki cen

Od końca kwietnia do 5 maja ekonomiści z Banku BGŻ odnotowali na rynku krajowym dalsze spadki przeciętnych cen płaconych w skupie za pszenicę konsumpcyjną, jęczmień oraz kukurydzę. Tylko ceny żyta pozostały na stablinym poziomie.

Na giełdach towarowych również nastąpiły znaczące spadki cen. O ile w kwietniu średnia cena sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej na e-WTG S.A. wahała się pomiędzy 951-967 PLN/t, to w okresie od 9-12 maja oferty sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej wynosiły od 915-950 PLN/t.
Należy jednak zauważyć, iż ceny zbóż w Polsce należą nadal do jednych z najwyższych w Europie, co wraz z silną złotówką sprzyja wzrostowi importu.

Rynek europejski (21-27.04)Ceny zbóż w Unii Europejskiej stopniowo spadały, w szczególności pszenicy konsumpcyjnej. Obniżki te wynikają przede wszystkim z tendencji spadkowych na największych giełdach światowych, bardzo dobrych prognoz zbiorów w sezonie 2008/2009 oraz decyzji Ukrainy o ograniczeniu i późniejszym zniesieniu kwot w eksporcie zbóż. W badanym okresie m.in. silnie spadły ceny pszenicy w Niemczech (o 5,76%), które są po Czechach największym eksporterem zbóż do Polski (brak danych dla Czech).

opr. MS, Wrp.pl
źródło: Agro Tydzień nr 47 Ban BGŻ

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.